BRATISLAVA – 8. vychádzka, 15.6.2014, nedeľa

3. Apríl 2014 - bartovicova  , Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

15.6.2014, 15:00, nedeľa, Kozia brána
Historické cintoríny skrývajú v sebe veľa čara. Sú to pozoruhodné príbehy tu odpočívajúcich ľudí, zaujímavé náhrobníky so symbolikou kolobehu života aj krásna zeleň. Prechádzajúc sa po cintoríne pri Kozej bráne si zaspomíname na učiteľov, ktorí učili celú štúrovskú generáciu, na profesora slávnej Banskej akadémie v Banskej Štiavnici, vynálezcu vrtuľníka, autora prvej slovenskej opery, zakladateľa slávneho rozária v Sade  Janka Kráľa a na mnohé ďalšie osobnosti, ktoré tvorili pestrú a zaujímavú paletu obyvateľov nášho mesta.

Wikipedia - pomník Ján BahýlHistorické cintoríny skrývajú v sebe veľa čara. Sú to zaujímavé náhrobníky so symbolikou kolobehu života, pozoruhodné príbehy tu odpočívajúcich ľudí, aj krásna zeleň. Evanjelický cintorín pri Kozej bráne je významným pietnym miestom v Bratislave a dôležitým svedectvom povestnej histórie hlavného mesta. Cintorín sa používal od r. 1783 až do r. 1950. Predpokladá sa, že tu bolo pochovaných až 20 tisíc zosnulých. Niektoré hroby boli použité aj viackrát. Po r. 1950 bolo pochovávanie ukončené a cintorín bol úradne zrušený. Dnes sa tu odhadom nachádza asi 4 tisíc hrobových miest. Posledné miesto svojho odpočinku tu našlo viacero významných osobností kultúrneho, spoločenského, ale aj vedeckého a náboženského života Bratislavy. Zaspomíname si tak na učiteľov, ktorí učili celú štúrovskú generáciu, na profesora slávnej Banskej akadémie v Banskej Štiavnici, vynálezcu vrtuľníka, autora prvej slovenskej opery, zakladateľa slávneho rozária v Sade  Janka Kráľa a na mnohé ďalšie osobnosti, ktoré tvorili pestrú a zaujímavú paletu obyvateľov nášho mesta.

Cena vychádzky (príspevok na hrošíka):
2,50 € pre všetky vekové kategórie; zdarma držiteľ permanentky a dieťa do 15 r. v sprievode dospelého.

Stretneme sa15:00 hod. pri vchode na Cintorín pri Kozej bráne (Šulekova ul.). Vychádzku ukončíme o 17:00 hod. na rovnakom mieste.

Sprevádza: Viera Jančušková.

Počasie v Bratislave: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa nie je potrebné. Vychádzka sa uskutoční určite !!!

Objednať si permanentku môžete vyplnením prihlášky TU.

Wikipedia - Cintorín_pri_Kozej_bráne

Komentáre: