BRATISLAVA – 15. vychádzka, 11.9.2016, nedeľa

7. September 2016 - Irena Chrapanová  , Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

HRAD BA A SOCHAObčas vieme najmenej o tých, ktorých máme najviac na očiach. Hrad Bratislava nie je výnimkou. Aj keď sa už o ňom veľa písalo a hovorilo, stále je čo objavovať. Viete, napríklad, koľko má v skutočnosti hrad veží a s akým obsahom? Aká mimoriadna žena sa tu veľmi pravdepodobne narodila? A ktorý slávny panovník sa medzi múrmi hradu zamiloval? Počuli ste už, k akým kartografickým účelom poslúžil jeden dominantný prvok hradu? Ako bola technicky dokonalo na hradný kopec distribuovaná voda z Dunaja? A akou náhodou sa zachránila pri požiari výzdoba hradnej kaplnky? Viete, na akých súčasných minciach je Bratislavský hrad vyobrazený a na akej bankovke sa nachádzal v minulosti? Veľkým otáznikom bude aj nová baroková záhrada a nedávne archeologické nálezy ;-) Nakoľko hrad bude 11.9. posledný deň otvorený pred obdobím jeho mimoriadneho zatvárania v súvislosti s predsedníctvom Slovenska v EU, budeme si môcť po vychádzke prejsť všetky sprístupnené interiéry hradu. Ďalšou možnosťou je počkať si na niektorú prvú nedeľu v mesiaci, kedy býva vstup do hradu zdarma.

Cena vychádzky (príspevok na hrošíka):
2,50 €
pre všetky vekové kategórie; zdarma držiteľ permanentky a dieťa do 15 r. v sprievode dospelého.

Ceny vstupného (pre tých, čo by si chceli po vychádzke pozrieť aj interiéry):
-
hrad Bratislava: dospelý = 7 €; dôchodca, študent, dieťa = 4 €; rodina (1 dospelý + 2 deti) = 10 €; rodina (2 dospelí + 3 deti) = 17 €; ZŤP, novinár, sprievodca BKIS = zdarma.

Stretneme sa o 10:00 alebo 14:00 pri hradnej bráne (oproti Parlamentu, ulica Palisády). Vychádzku ukončíme o 12:00 alebo 16:00 hod.. Môžete si vybrať čas. Predpokladáme, že doobeda bude menej ľudí v skupine.

Sprevádza: Dagmar Gubová.

Počasie v Bratislave: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa nie je potrebné. Vychádzka sa uskutoční určite.

Objednať si permanentku môžete vyplnením prihlášky TU.

Wikipedia - Hrad Bratislava

Komentáre: