BRATISLAVA – 11. vychádzka, 30.7.2017, nedeľa

6. Jún 2017 - Irena Chrapanová  , Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

Wikimedia - Oltár sv. Ondreja DÓMTúto vychádzku venujeme všetkým svätým, ktorí naše mesto strážia a pozorujú – z interiérov aj exteriérov, z obrazov aj sôch, z kostolov, fontán, veží, mostov… Zahľadíme sa na nich pozornejšie, preskúmame ich atribúty a patronáty a naučíme sa ich rozoznávať. Tiež sa dozvieme viac o ich osudoch, o ich dobrote, o ich zásluhách. Rýchlo zistíme, že sa tu naozaj stretli svätí z celého sveta a bez ohľadu na dobu, v ktorej žili, nás spoločnými silami chránia, učia a inšpirujú. Zaujímavé bude spočítať, koľko svätých v historickom centre je a uvedomiť si, ktorý svätec je tu vyobrazený najčastejšie a prečo. Tiež vypozorujeme, čo odlišuje svätého Juraja a Michala, ktorí obaja zabíjajú draka, svätého Floriána a Martina, dvoch rímskych vojakov či svätého Jána Nepomuckého a Ondreja, oboch s krížom. Nájdeme aj dvoch rytierov, oboch vo fontáne! Nezabudneme ani na relikviáre s ostatkami svätých. Špeciálnu pozornosť zaslúžene venujeme svätej Alžbete Durínskej, ktorá sa v Bratislave s najväčšiu pravdepodobnosťou narodila a svätému Jánovi Pavlovi II., ktorý mesto koncom 20. storočia navštívil.

Cena vychádzky (príspevok na hrošíka):
3 €
pre všetky vekové kategórie; zdarma držiteľ permanentky a dieťa do 15 r. v sprievode dospelého.

Stretneme sa o 10:00 alebo o 14:00 hod. na Primaciálnom námestí pri studni. Vychádzku ukončíme o 12:00 alebo o 16:00 hod. Môžete si vybrať čas.

Sprevádza: Irena Chrapanová.

Počasie v Bratislave: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa nie je potrebné. Vychádzka sa uskutoční určite.

Permanentku si môžete objednať vyplnením prihlášky TU.

Wikimedia - Sv. Juraj - Primaciálne nám. - výrez

Komentáre:

Jedna reakcia to “BRATISLAVA – 11. vychádzka, 30.7.2017, nedeľa”

 1. chrapanova - 1. August 2017, 8:22

  Zo záverečného zamyslenia oboch skupín sme vytvorili zoznam svätých, ktorí sú pre Bratislavu najdôležitejší:
  1: sv. Alžbeta Durínska – narodila sa pred 810 rokmi v BA, má sochu od Alojza Rigeleho vo dvore Prepoštského paláca a od Ľudmily Cvengrošovej pri BA hrade, sú jej v BA zasvätené 2 kostoly, jej milosrdenstvo a dobrota sú vzorom
  2. sv. Ján Nepomucký – chráni pred povodňami historické centrum, ochraňuje kamenný most pred Michalskou bránou a je aj istým morálnym vzorom pre budúcich mníchov (socha na stene Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty – oproti Dómu sv. Martina)
  3. Panna Mária – patrónka Slovenska s prívlastkom Sedembolestná (15.9.), s Ježiškom na rukách chráni čistotu mesta aj ľudí, je jediná z ľudí uchránená od dedičného hriechu (12.9.)
  4. sv. Michael Archanjel – chráni vstup do mesta na kamennom moste, stráži nás z Michalskej veže, dal názov ulici, bojuje s drakom či diablom s mečom a štítom (29.9.)
  5. sv. Martin – je patrónom Dómu sv. Martina, vzorom pre pomoc blížnemu (dal v zime žobrákovi polovicu zo svojho vojenského plášťa) a pripomína nám husacie hody (11.11.)
  6. sv. Juraj – rytier na koni, ktorý kopím zabíja trojhlavého draka, symbol pohanstva, biedy a zimy nám pripomína deň, kedy sa v BA každoročne volili richtári (24.4.)