BRATISLAVA – 3. vychádzka, 31.3.2019, nedeľa

27. Marec 2019 - Irena Chrapanová  , Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

Wikipedia - Jezuitsky kostol BAV minulosti žila na našom území silná komunita karpatských Nemcov. Tá prispela k šíreniu filozofie protestantizmu. 3. vychádzku venujeme objavovaniu protestantskej Bratislavy. Dozvieme sa na nej, ktoré kostoly slúžili v minulosti evanjelikom a ktoré cirkvi v nich dnes slúžia služby Božie. Pozrieme sa, ktorý kostol má na veži namiesto kríža zlatú hviezdu. A prejdeme sa protestantskou štvrťou, v ktorej sa nachádzajú tri kostoly, modlitebňa, školy, nemocnica a cintorín. Povieme si tiež o histórii evanjelického cintorína, na ktorom odpočívajú mnohé významné osobnosti, ako napr. vynálezca a tvorca helikoptéry Ján Bahýľ, projektant domu Manderla a obchodného domu Dunaj architekt Christian Ludwig, autor prvej slovenskej opery Ján Levoslav Bella, národný buditeľ Vendelín Bohboj Kutlík, historik Ján Kvačala a ďalší. Na palisádach si pozrieme priečelie kostola cirkvi bratskej a budeme hádať, na priečelie ktorého kostola v centre Bratislavy sa podobá ;-) A viete, ktorý protestantský kostol má najväčšiu strechu v meste a celkom raritne má až 2 chóry? Dôjdeme aj k nemu!

Cena vychádzky (príspevok na hrošíka):
3 € = osoba; zdarma = držiteľ permanentky a dieťa do 15 rokov.

Stretneme sa10:00 a o 14:00 na Primaciálnom námestí pri studni. Vychádzku ukončíme o 12:00 a o 16:00. Môžete si vybrať čas.

Sprevádza: Martin Záni.

Počasie v Bratislave: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa nie je potrebné. Vychádzka sa v oboch časoch uskutoční určite.

Objednať si permanentku môžete vyplnením prihlášky TU.

Wikipedia - Bratislava v 16. storočí

Komentáre:

2 reakcií to “BRATISLAVA – 3. vychádzka, 31.3.2019, nedeľa”

  1. Klimentová Silvia Ing. - 29. Marec 2019, 10:33

    Do budúcnosti navrhujem výlet :návšteva Slovákov na Dolnej zemi – Kovačica,Petrovac…

  2. Dáša - 31. Marec 2019, 16:59

    Dobrý deň, dnes som sa zúčastnila vychádzky “Protestantská Bratislava”, sprevádzanej p. Martinom Zánim. Chcem sa aj touto cestou ešte raz poďakovať p.Zánimu za zaujímavú a hodnotnú prezentáciu pamätihodností našej Bratislavy.

    Teším sa na ďalšie zaujímavosti v prezentácii Vašej cestovnej kancelárie.