BRATISLAVA – 1. vychádzka, 26.1.2020, nedeľa

25. Január 2020 - Irena Chrapanová  , Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

LIBER - Mirbachov palácOpäť sa vyberieme spoznávať bratislavské galérie. Najstaršou je Slovenská národná galéria, ktorá už 70 rokov plní svoje poslanie. Zbierka z klasických výtvarných disciplín (maliarstvo, sochárstvo, grafika, kresba) má vyše 70 tisíc predmetov. Mnohé sú súčasťou národného kultúrneho dedičstva. Druhou najstaršou galériou je Galéria mesta Bratislavy. Svoje expozície má v Primaciálnom, Mirbachovom a Pálffyho paláci. Pohľadáme galériu, ktorá sa podobá na svetoznáme múzeum Guggenheim. Pristavíme sa pred Domom umenia a Kunsthalle =nezbierkotvorná galéria pre výstavy vizuálnych umelcov. Spomenieme tiež súťaž detských ilustrácii BIB a galériu ÚĽUV. Ukážeme si, kde vystavujú súčasné výtvarne umenie a ktorá galéria stoji za festivalom Socha a objekt. Povieme si, kde sa nachádza galéria ,,nekonečna“, ktorá vzniká ilúziou za pomoci zrkadiel. Oboznámime sa tiež s príbehom najmladšej galérie moderného umenia, ktorá prezentuje Slovensko v svetových turistických bedekroch. A zaspomíname si na stále fungujúcu Umelku, sídlo Slovenskej výtvarnej únie. Bratislava sa hrdí Stredoeurópskym domom fotografie a Európskym centrom výtvarných umení. A má aj galériu pre mladých umelcov a študentov. Záverom zájdeme do najväčšej galérie SR ;-)

Cena vychádzky (príspevok na hrošíka):
3,50 €
všetky vekové kategórie; zdarma držiteľ permanentky a dieťa do 15 rokov.

Vstupné (SNG – Esterházyho palác): zdarma.

Stretneme sa10:00 a o 14:00 na Primaciálnom námestí, pri studni. Vychádzku ukončíme o 12:00 a o 16:00. Môžete si vybrať čas.

Sprevádza: Martin Záni.

Počasie v Bratislave: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa nie je potrebné. Vychádzka sa uskutoční určite.

Objednať si permanentku môžete vyplnením prihlášky TU.

Wikipedia - SNG Esterházyho palác

Komentáre:

2 reakcií to “BRATISLAVA – 1. vychádzka, 26.1.2020, nedeľa”

  1. Juraj Džupa - 26. Január 2020, 14:32

    Bol som prvýkrát na takejto vychádzke a obdivoval som znalosti sprievodcu, ktorý bol perfektne pripravený na svoju úlohu. Páčil sa mi nápad prípadnej prechádzky na tému: “Napoleonove gule”. Prítomní vedia, že ide o gule zabudované v bratislavských historických budovách, ktoré znamenali daňové úľavy pre majiteľov.

  2. Irena Chrapanová - 27. Január 2020, 2:41

    Veľmi pekne ďakujeme za Vašu pochvalu, pán Džupa :-) Po stopách Napoleona sa radi opäť vyberieme a gule nevynecháme. Tiež dávame do pozornosti, že v tomto roku plánujeme opäť navštíviť Slavkov u Brna ;-) Chrapanová – LIBER