KOMÁROM a IŽA – Limes Romanus, vojenské pevnosti a rímsky tábor, 9.4.2022, sobota

31. Marec 2022 - Irena Chrapanová  , Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

LIBER 2015-10-05 _MG_5327

Sútok riek Dunaj a Váh bol od nepamäti strategicky významným miestom, zaujímavým pre život a dôležitým pre obranu. Vďaka tejto polohe tu vznikali pevnosti už v dobe, keď sa Dunaj stal hranicou rímskeho impéria. Rovnako rozumne miesto využívali i panovníci Uhorska, vrátane Habsburgovcov, ktorí ho uznali za kľúčovú fortifikáciu proti Turkom. Komárno a Komárom – ako jednotný systém – zohrávali významnú rolu aj počas napoleonských vojen či v boji za slobodu v rokoch 1848/49. V 20. storočí si v oboch mestách zriadila obrovské kasárne sovietska armáda. No ani tá nezažila to, čo čaká nás: unikátny Most Monoštor. Po ňom sa prevezieme a premiérovo navštívime novo otvorenú pevnosť Hviezda v meste Komárom. Sú v nej vystavené sadrové odliatky z expozície Múzea krásneho umenia, ktoré po 70 rokoch znova uzreli svetlo sveta. Medzi starovekými a renesančnými sochami objavíme aj busty rímskych cisárov, sochu Dávida a veľké jazdecké sochy. Po obede preskúmame najväčšiu pevnosť komárňanského pevnostného systému, pevnosť Monoštor. Na mape si ukážeme kazematy, strelnicu, baštu, kasárenskú budovu aj dôstojnícke krídlo a následne všetko uvidíme naživo. Záverečnú bodku za výletom nám spraví rímsky légiový tábor Iža. Už vieme, že sem Rimania chodili po moste.

Cena výletu: 26 € všetky vekové kategórie.
Príplatok za prednostný výber sedadla: 4 € osoba.

Ceny vstupného:
Komárom – pevnosť Monoštor + pevnosť Hviezda:
osoba v skupine nad 15 os. = 12 €; senior, študent, žiak v skupine nad 15 os. = 10 €; sprievodca ZŤP/S a dieťa do 6 r. = zdarma. Atrakcie nie sú povinné, ale z organizačných dôvodov vyberáme vstupné vopred. Nezabudnite si pohodlnú obuv. Forinty nie sú nutné, obed je možné platiť aj kartou.

V cene výletu je pohodlné cestovanie klimatizovaným autobusom, organizácia a sprievodcovské služby. V cene výletu nie je vstupné, poistenie (dá sa doobjednať) a strava (čas na obed je samozrejmosťou, sú švédske stoly).

Stretneme sa o 8:00 hod. na ulici Trnavské mýto pri Istropolise. Návrat plánujeme na 19:00 hod.

Sprevádza: Irena Chrapanová (Slovensko) a Attila Gálik (Maďarsko).

Počasie v Komárne: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa: môžete TU.

Už sme realizovali:
- KOMÁRNO a KOMÁROM – Limes Romanus a strážne pevnosti, 2.10.2016, nedeľa

Komárom pevnosť Monoštor - Wikipedia

Komentáre: