BRATISLAVA – 7. vychádzka, 31.7.2022, nedeľa

26. Júl 2022 - Irena Chrapanová  , Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

LIBER vychádzka 28.4.2018 - CKZV horúcom lete asi najlepšie oceníme fungujúce vodné fontány ;-) A tak práve nim venujeme júlovú vlastivednú vychádzku. Skontrolujeme spoločne ich stav, potešíme sa peknými umeleckými dielami a tiež sa dozvieme zaujímavosti o nich. Ale nebudeme spomínať len tie notoricky známe – Ganymedovu, Kačaciu, Maximiliánovu, Svätého Juraja s drakom či Tritóna a nymfu – pohľadáme aj tie viac ukryté. Okrem fontán, ich histórii a účelu sa venujeme ďalším zaujímavostiam spojeným s vodou. Sú nimi studne, prístenné fontány, pitné fontánky, ale aj voda, ktorá navštívila naše mesto len výnimočne a veruže obyvateľov nepotešila, čo dokazuje niekoľko tabuliek s ryskou a s dátumom 5.2.1850. S vodou súvisí aj čistenie mesta a hasenie požiarov! Aj tu nazrieme do histórie a logicky ju porovnáme so súčasnosťou. Tiež spomenieme vodu ako cestu, ako výkon trestu, ako merač času… Touto vychádzkou jednoducho vzdáme hold vode a uvedomíme si, ako nám pomáha od nepamäti a ako by bez nej nebol život! Vychádzka sa uskutoční za každého počasia, aj keby z neba padala voda :-D

Cena vychádzky (príspevok na hrošíka):
4 €
všetky vekové kategórie; zdarma držiteľ permanentky a dieťa do 15 rokov.

Stretneme sa10:00 a o 18:00 na Primaciálnom námestí pri studni. Vychádzku ukončíme o 12:00 a o 20:00. Môžete si vybrať čas.

Sprevádza: Irena Chrapanová.

Počasie v Bratislave: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa môžete TU: Do prihlášky na Vami preferovaný čas napíšte číslo Vašej permanentky a počet osôb, za ktoré platíte. Kto nemá permanentku, môže zaplatiť bankovým prevodom (informácie zašleme mailom, platba je možná aj dodatočne). Prihláseným miesta potvrdzujeme. Vychádzka sa uskutoční určite.

Permanentku si môžete objednať vyplnením prihlášky TU.

Wikipedia - Bratislava v 16. storočí


Komentáre: