BRATISLAVA – 6. vychádzka, 16.6.2013, nedeľa

18. Apríl 2013 - Irena Chrapanová  , Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

Wikipedia Synagoga na HeydukovejNedeľné dopoludnie venujeme pokračovaniu témy Židovská Bratislava. Jej stelesnením je dnes jediná funkčná synagóga v meste na Heydukovej ulici. Stavba predstavuje ukážku kubistického slohu a je dielom architekta Artura Szalatnaia – Slatinského z rokov 1923-26. V interiéri synagógy si povieme o jej funkcii a význame od čias minulých až po súčasnosť. Vysvetlíme si rozdiel medzi synagógami (ortodoxnými a neologickými), dozvieme sa o bohoslužbách počas najväčších sviatkov v židovskom kalendári a porozprávame si o symbolike vnútorného zariadenia. V galérii synagógy, pôvodne určenej pre ženy, navštívime Židovské komunitné múzeum. Nová expozícia s názvom „Bratislavskí židia a ich kultúrne dedičstvo“ prezentuje judaiká, predmety zo zbierky architekta Eugena Bárkánya. Zbierka vznikla po 2. svetovej vojne a pôvodne mala byť vystavená v dnes už nejestvujúcej neologickej synagóge na Rybnom námestí. Cez jedinečný výstavný koncept budeme vystavené židovské rituálne predmety vnímať v autentickom prostredí, pre ktoré boli vytvorené.

Cena vychádzky (príspevok na hrošíka):
2,00 €
pre všetky vekové kategórie; zdarma držiteľ permanentky a dieťa do 15 r. v sprievode dospelého.

Vstupné do synagógy a múzea v nej:
3,00 €
(zľavnené vstupné pre klientov CK LIBER / normálne stojí 6,00 €).

Upozornenie: Synagóga na Heydukovej ulici je sakrálny priestor. Návštevníkov úctivo žiadame, aby mali pri návšteve synagógy na sebe dôstojný odev. U mužov sa vyžaduje pokrývka hlavy (čiapka alebo klobúk) a dlhé nohavice. Ženy musia mať dlhú sukňu alebo nohavice a zakryté ramená.

Stretneme sa o 10:00 hod. na Primaciálnom námestí pri studni. Vychádzku ukončíme o 12:00 hod. na Heydukovej ulici. Prehliadka synagógy bude súčasťou vychádzky.

Sprevádza: Zuzana Tomčániová.

Počasie v Bratislave: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa nie je potrebné. Vychádzka sa uskutoční určite !!!

Objednať si permanentku môžete vyplnením prihlášky TU.

Wikipedia Tóra


Komentáre:

3 reakcií to “BRATISLAVA – 6. vychádzka, 16.6.2013, nedeľa”

 1. peter - 30. Apríl 2013, 22:05

  Určite dopoludnia o 10:00 ?

 2. chrapanova - 1. Máj 2013, 2:55

  Áno, vychádzka začína v 10:00 hod. Aj naďalej budeme organizovať v posledných nedeliach v mesiaci vychádzky od 15:00 hod. Do mimoriadnych termínov budeme tiež vkladať vychádzky s inými začiatkami či miestami stretnutia.
  CK LIBER
  PS: Prosíme, aby ste do komentára vkladali Vašu mailovú adresu, na ktorú Vám môžeme poslať info o odpovedi!

 3. peter - 3. Máj 2013, 15:34

  Dakujem.