ČESKÝ KRUMLOV a LINZ – dve mestá v čase adventu, 13.12.-14.12.2014, víkend

10. September 2014 - marsalkova  
Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

Wikipedia Český Krumlov_015Počas adventného víkendu navštívime dve krajiny a dve mestá a tak budeme mať možnosť porovnávať ich pestrú ponuku pokrmov a darčekov, ale aj ich architektúru. Prvý deň nás čaká bonbónik v podobe Českého Krumlova, mesta, ktoré patrí k svetovému kultúrnemu dedičstvu UNESCO. Navštívime Hradné múzeum s jedinečnou možnosťou nahliadnutia do zámockých depozitárov, ktoré súvisia s vlastníkmi krumlovského panstva. Podľa záujmu zájdeme aj na vežu a do záhrady. Pokračovať budeme návštevou centra mesta a trhov, ktoré práve tomuto mestu dávajú čaro rozprávky. Pobyt nám spríjemní aj ubytovanie v historických budovách, susediacich s nádvorím zámku. Druhý deň, po krátkom pobyte na krumlovských adventných trhoch, navštívime hlavné mesto Horného Rakúska. Je symbolom spojenia nového a starého. Novým je známe Ars electronica, reprezentujúce modernú dobu a starým sú barokové uličky na druhej strane mesta. Tie významne ožijú práve počas adventu. Navštívime „Christkindlmarkt“ na Hlavnom námestí, kde okolité barokové domy dodávajú správny dojem predvianočnej atmosféry, Vianočný trh v Ľudovej záhrade a Zimný trh na Pfarrplatzt, kde ponúkajú svoje výrobky roľníci z okolia Linzu a nájdeme tu aj milé ručne vyrobené darčeky.

Ubytovanie: Zámocké apartmány v historickom centre Českého Krumlova – hneď vedľa zámku :)

Strava: V cene ubytovania máme raňajky.

Wikipedia Christkindlmarkt LinzCena výletu: 75,00 € pre všetky vekové kategórie. Doplatok pri 1 osobe na izbe: 10,00 €.
Môžete tiež súhlasiť s ubytovaním s inou samostatne prihlásenou osobou.

Príplatok za prednostný výber sedadla:
5,00 € osoba.

Ceny vstupného:
- Krumlovská karta -
zahrňuje múzeá: Hradné múzeum a veža, Egon Schiele múzeum, Regionálne múzeum, Múzeum fotoateliér Seidl: 7,50 € = dospelý; 4,00 € = dôchodca nad 65 rokov, ZŤP, študent do 26 rokov, dieťa; 15,00 € = rodina (2 dosp. + max. 3 deti). Atrakcie nie sú povinné, z organizačných dôvodov však vstupné vyberáme vopred pri platbe za výlet.

Krumlov - Zamecke apartmanyV cene výletu je pohodlné cestovanie klimatizovaným autobusom, ubytovanie v 3*** hoteli s raňajkami, organizácia, sprievodcovské služby a DPH. V cene výletu nie je vstupné na atrakcie, poistenie (môžete si ho doobjednať) a strava (čas na obed či večeru je samozrejmosťou).

CK je poistená proti insolventnosti: certifikát TU.

Stretneme sa v sobotu o 7:00 hod. na parkovisku pri Istropolise (Trnavské Mýto). Návrat do Bratislavy plánujeme v nedeľu na 21:00 hod.

Sprevádza: Dagmar Gubová.

Počasie v Linzi: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa: môžete TU.

Wikipedia Český Krumlov

LITOMYŠL a ČESKÁ TŘEBOVÁ – UNESCO zámok a Jabkancová púť, 22.11.2014, sobota

7. September 2014 - marsalkova  
Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

Wikipedia Ceska Trebova Rotunda Svata KaterinaKrásny renesančný zámok, vyzdobený psaníčkovými a figurálnymi sgrafitami, je pýchou mesta Litomyšl, národnou kultúrnou pamiatkou a jednou z 12-ich UNESCO pamiatok ČR. V rámci prehliadky interiérov zámku nás čaká aj návšteva zámockého divadla, ktoré vyše 200 rokov slúži svojmu účelu (zachovali sa 2 originálne opony a 16 súborov kulís). Nakoľko sa v zámockom pivovare roku 1824 narodil ako 11. dieťa a 1. syn sládka významný hudobný skladateľ Bedřich Smetana, budeme môcť navštíviť byt, v ktorom tento velikán vyrastal. Tešiť sa môžeme aj na prehliadku historického centra mesta, ktoré je jedinečné svojou architektúrou. Narazíme tu na stopy Alojsa Jiráska (spisovateľ a politik tu žil, učil na gymnáziu), Boženy Nemcovej (spisovateľka tu bývala s rodinou, porodila 2. syna), Magdalény Dobromily Rettigovej (autorka známej českej kuchárky tu žila a je tu pochovaná), Josefa Váchala (maliar, grafik a spisovateľ tu vytvoril dielo zvané Portmoneum) a ďalších. Zoznámime sa aj s cirkevnými stavbami a kláštornými záhradami. Doobeda nás čaká zastávka v neďalekej Českej Třebovej, kde sa v deň našej návštevy bude konať už 54. ročník chýrnej Jabkancovej púte. Na počesť svätej Kataríny ju organizuje Spolek od Svaté Kateřiny. Bude to taký chutný začiatok  nášho výletu.

Cena výletu: 29,00 € pre všetky vekové kategórie.
Príplatok za prednostný výber sedadla: 3,00 € osoba.

Ceny vstupného:
- zámok Litomyšl (reprezentačné sály + zámocké divadlo): osoba v skupine = 6,50 €;
- byt Bedřicha Smetanu: dospelý = 1,50 €; dôchodca, študent, ZŤP = 1,00 €.

Atrakcie nie sú povinné, z organizačných dôvodov však vstupné vyberáme vopred pri platbe za výlet.

V cene výletu je pohodlné cestovanie klimatizovaným autobusom, organizácia, sprievodcovské služby a DPH. V cene výletu nie je vstupné, poistenie (môžete si ho doobjednať) a strava (čas na obed je samozrejmosťou).

Stretneme sa7:00 hod. na parkovisku pri Istropolise (Trnavské Mýto). Návrat plánujeme na 20:00 hod.

Sprevádza: Viera Jančušková.

Počasie v neďalekom meste Svitavy: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa: môžete TU.

Wikipedia Zámek Litomyšl

BRATISLAVA – 12. vychádzka, 24.11.2013, nedeľa

22. November 2013 - marsalkova  
Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

Wikipedia Bratislava kostol Loretánskej Panny MárieČaká nás 3. pokračovanie vlastivedných vychádzok po historickom centre Bratislavy “podľa knihy” (ide o knihu, ktorá sa pripravuje na nové vydanie). V prvej časti sme v podstate prešli celé Hviezdoslavovo námestie (vrátane námestia Eugena Suchoňa) až k Dómu a po Panskej ulici k Vtáčej fontáne. V druhej časti sme pokračovali prehliadkou Panskej ulice a cez Rybársku bránu sme sa dostali do absolútneho stredu historického jadra, na Hlavné námestie. Túto nedeľu budeme pokračovať koncom prvej vychádzky podľa knihy, čo sú stavby evanjelikov v historickom jadre, františkáni, uršulínky a vychádzku ukončíme Klobučníckou ulicou.

Cena vychádzky (príspevok na hrošíka):
2,00 € pre všetky vekové kategórie; zdarma držiteľ permanentky a dieťa do 15 r. v sprievode dospelého.

Stretneme sa o 14:00 hod. na Primaciálnom námestí pri studni. Vychádzku ukončíme o 16:00 hod.

Sprevádza: Dagmar Gubová.

Počasie v Bratislave: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa nie je potrebné. Vychádzka sa uskutoční určite !!!

Objednať si permanentku môžete vyplnením prihlášky TU.

Wikipedia - Evanjelický kostol

SALZBURG – Vianočné trhy, 30.11.-1.12.2013, 2 dni / 1 noc

13. November 2013 - marsalkova  
Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

Wikipedia Getreidegasse am Nachmittag SalzburgAk sa povie Salzburg, znamená to Mozart. Ak sa povie advent, znamená to najkrajšie sviatky roku. A ak spojíme oboje, tak máme adventný Salzburg. Spolu sa pozrieme do jedného z najkrajších miest v Rakúsku počas čarovného obdobia. Prvý deň sa vypravíme priamo do Salzburgu, kde je možné si pozrieť všetky úžasné pamiatky vrátane Mozartovho múzea a rodného domu, rezidenčnú galériu či Dóm Petra a Pavla. Na prehliadku nám bude slúžiť Salzburská karta, ktorá nám umožní všetky „lahôdky“ absolvovať pohodlne a podľa vlastného tempa. Pochutíme si na punči a budeme obdivovať prekrásne vyzdobenú Getreidegasse. Na druhý deň sa po raňajkách lanovkou vyvezieme na pevnosť Hohensalzburg, odkiaľ si vychutnáme úžasný výhľad. Následne sa presunieme k ďalšiemu vrcholu medzi adventnými trhmi – na Wolfgangsee. Alpy okolo Wolfgangsee tvoria kulisu legendárnej výzdobe jazera a krásu prostredia dopĺňa svetlo sviečok a lampiónov. Tri dedinky spolu tvoria atrakciu tejto oblasti: V St. Gilgene môžeme obdivovať 11 metrov vysokú sviečku na brehu jazera. Do St. Wolfgangu vstúpime na idylický adventný trh jednou z dvoch veľkých adventných brán. Ulička tvorená meter vysokými lampiónmi nás dovedie k Vianočnému trhu.

Ubytovanie: je ubytovanie v rodinne vedenom 3***  hoteli, ktorý leží v ľahko prístupnej pokojnej časti Salzburgu.
Strava: V cene ubytovania sú raňajky.

Wikipedia WolfgangseeCena výletu: 90,00 € pre všetky vekové kategórie.
Doplatok pri 1 osobe na izbe:
25,00 €.
Môžete tiež súhlasiť s ubytovaním s inou samostatne prihlásenou osobou či osobami.
Príplatok za prednostný výber sedadla: 5,00 € osoba.

Ceny atrakcií:
- Salzburg karta na 24 hod.: 23,00 € dospelý;
11,50 € dieťa.
Atrakcie nie sú povinné, ale z organizačných dôvodov vyberáme vstupné vopred.

Wikipedia Salzburg Panorama (nachts)V cene výletu je pohodlné cestovanie autobusom, ubytovanie v 3*** hoteli s raňajkami, organizačné náklady, sprievodcovské služby po celý čas výletu, DPH a poistenie CK proti insolventnosti. V cene výletu nie je vstupné na atrakcie, poistenie (môžete si ho doobjednať) a strava (čas na obed je samozrejmosťou).

Stretneme sa v sobotu o 07:00 hod. na parkovisku pri Istropolise (Trnavské Mýto). Návrat do Bratislavy plánujeme v nedeľu na 21:30 hod.

Sprevádza: Dagmar Gubová.

Počasie v Salzburgu: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa: môžete TU.

Wikipedia Christmas market Castle Hellbrunn

BUDAPEŠŤ – Vianočné trhy, 7.12.2013, sobota

15. Október 2013 - marsalkova  
Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

Wikipedia Christmas market BudapestHlavným lákadlom nášho najbližšieho výletu do Budapešti budú vianočné trhy, kde si plnými dúškami vychutnáme vône a atmosféru Adventu. Trhy sa konajú na Vőrősmartyho námestí, ktoré je obklopené monumentálnymi budovami. I keď je námestie pomerne veľké, panuje tu každý rok idylická atmosféra, ktorú dotvára fasáda kaviarne Gerbaud. Tá sa v tomto čase mení na adventný kalendár a každý deň o 17:00 hodine sa otvorí jedno okno s umeleckým dielom. Tradičné remeselnícke výrobky sa prelínajú s fantastickými vôňami maďarskej kuchyne a dobrého vínka. Tieto trhy patria medzi najlepšie v Európe. Po príchode do Budapešti si navodíme slávnostnú náladu krátkou návštevou Hradného vrchu s kostolom kráľa Mateja a Rybárskou baštou, odkiaľ sa nám naskytne nádherný pohľad na Peštiansku stranu s Parlamentom, Bazilikou svätého Štefana a mostami nad Dunajom. Prevezieme sa k Citadele a odtiaľ sa vydáme Andrássyho triedou k Námestiu hrdinov. Potom sa už budeme naplno venovať predvianočnej atmosfére trhov, ochutnávaniu, nakupovaniu a možno práve tu nájdeme vianočné darčeky pre našich najbližších. Trhy budú aj pred Bazilikou, sú vzdialené od seba len kúsok a je možnosť navštíviť ich oba.

Cena výletu: 25,00 € pre všetky vekové kategórie.
Príplatok za prednostný výber sedadla: 3,00 € osoba.

V cene výletu je pohodlné cestovanie luxusným autobusom, organizácia, sprievodcovské služby po celý čas výletu a DPH. V cene výletu nie je vstupné na atrakcie, poistenie (môžete si ho doobjednať) a strava (čas na obed je samozrejmosťou).

Stretneme sa v sobotu o 8:00 hod. na parkovisku pri Istropolise (Trnavské Mýto). Návrat do Bratislavy plánujeme na 20:00 hod.

Sprevádza: Zdenka Hamerlíková.

Počasie v Budapešti: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa: môžete TU.

Wikipedia Parlement van Boedapest

BRATISLAVA – 9. vychádzka, 29.9.2013, nedeľa

26. September 2013 - marsalkova  
Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

Novinka: vychádzka historickým centrom podľa pripravovanej knihy. Veľa prekvapení :)

Cena vychádzky (príspevok na hrošíka):
2,00 €
pre všetky vekové kategórie; zdarma držiteľ permanentky a dieťa do 15 r. v sprievode dospelého.

Stretneme sa15:00 hod. na Primaciálnom námestí pri studni. Vychádzku ukončíme o 17:00 hod.

Sprevádza: Irena Chrapanová.

Počasie v Bratislave: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa nie je potrebné. Vychádzka sa uskutoční určite !!!

Objednať si permanentku môžete vyplnením prihlášky TU.

RUST – Deň otvorených pivníc, 2.11.2013, sobota

23. September 2013 - marsalkova  
Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

Wikipedia - Muškát žltýPrvý novembrový víkend slávia vinohradníci v burgenlandskom Ruste sviatok: požehnanie nového vína a deň otvorených pivníc s ochutnávkami. Malebné starobylé kráľovské mestečko Rust je známe nielen ako mesto tisíc bocianov (tí už zimujú v Afrike), ale aj pracovitými a schopnými vinohradníkmi. Nie náhodou sa práve tu nakrúcal televízny seriál o Kráľovi vinárov. Slávnosti v Ruste začínajú krátko poobede posvätením nového vína a potom sa naplno rozbehne putovanie po vínnych pivniciach. S “visačkou” návštevníka (parádny štopel s písmenom R, ktoré je ochrannou značkou rustských vín) sa môžeme zúčastniť aj hodnotenia či ochutnávania vína v centrále vinárskeho spolku v Seehof, rovnako ako neobmedzene ochutnávať vína v otvorených pivniciach súkromných rustských vinárov v centre mesta i na kopci. V mestečku Rust je toho čo obdivovať – či jedinečné neskorogotické a renesančné domy (Rust bol podobne ako Sv. Jur či Pezinok slobodné kráľovské mesto) alebo kvalitu vín. Ochutnáme rustský Ausbruch – toto víno konkurovalo na viedenskom dvore tokajskému! Nedegustujúci účastníci majú možnosť okrem prehliadky Rustu so sprievodcom absolvovať aj plavbu po Neziderskom jazere či sa prejsť cez jazernú krajinu do Moerbischu.

Cena výletu: 14,00 € pre všetky vekové kategórie.
Príplatok za prednostný výber sedadla: 3,00 € osoba.

Ceny atrakcií:
- degustačná vstupenka do pivníc: 18,00 € (platí sa na mieste).

V cene výletu je pohodlné cestovanie autobusom, organizácia, sprievodcovské služby po celý čas výletu a DPH. V cene výletu nie je vstupné na atrakcie, poistenie (môžete si ho doobjednať) a strava.

Stretneme sa o 11:00 hod. na parkovisku pri Istropolise (Trnavské Mýto). Návrat plánujeme na 20:00 hod.

Sprevádza: sprievodca priateľskej CK Mistrál.

Počasie v blízkej Viedni: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa: môžete TU.

Wikipedia Rust Hauptstadt

BRATISLAVA – 10. vychádzka, 13.10.2013, nedeľa

23. September 2013 - marsalkova  
Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

Wikipédia - Mauzóleum Chatama SóferaV pokračovaní série vychádzok o dejinách a kultúre židovského etnika na území dnešnej Bratislavy povedú naše kroky k Dunaju. Neďaleko rieky, na mieste bývalého židovského cintorína, sa nachádza Mauzóleum Chatama Sófera. Práve tu v roku 1839 pochovali Chatama Sófera, vlastným menom Moše Schreibera, jedného z najslávnejších rabínov 19. storočia. Hrob Chatama Sófera spolu s ďalšími 22 hrobmi a 41 náhrobnými kameňmi uvidíme počas návštevy unikátneho komplexu, ktorý víta návštevníkov z celého sveta. Tento pamätník je súčasťou Slovenskej cesty židovského kultúrneho dedičstva. V rozprávaní o židovskej viere, pravidlách, zvykoch a histórii Židov v Bratislave budeme pokračovať na ortodoxnom cintoríne a neskôr na neologickom cintoríne na neďalekej Žižkovej ulici. Návštevníkov úctivo žiadame, aby mali pri návšteve Pamätníka Chatama Sófera na sebe dôstojný odev. U mužov sa vyžaduje pokrývka hlavy (čiapka alebo klobúk) a dlhé nohavice. Ženy musia mať dlhú sukňu alebo nohavice a zakryté ramená.

Cena vychádzky (príspevok na hrošíka):
2,00 € pre všetky vekové kategórie; zdarma držiteľ permanentky a dieťa do 15 r. v sprievode dospelého.

Vstupné do Pamätníka Chatama Sófera:
6,00 €
dospelý; 3,00 € dôchodca, študent, dieťa, ZŤP.

Stretneme sa o 15:00 hod. pred Pamätníkom Chatama Sófera na Nábreží armádneho generála Ludvíka Svobodu. Vychádzku ukončíme o 17:00 hod. na Žižkovej ulici.

Sprevádza: Zuzana Tomčániová.

Počasie v Bratislave: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa nie je potrebné. Vychádzka sa uskutoční určite !!!

Objednať si permanentku môžete vyplnením prihlášky TU.

Wikipedia Mauzóleum Chatama Sófera

MARIAZELL – pútnické miesto a lanovka, 12.10.2013, sobota

16. September 2013 - marsalkova  
Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

Wikipedia Mariazell - BasilikaNašim cieľom je najznámejšie, najväčšie a najstaršie pútnické miesto v Rakúsku, jedno z najvýznamnejších pútnických miest v strednej Európe – Mariazell. Pridáme sa k pútnikom, ktorí už vyše 850 rokov prúdia do Mariazellu z rôznych národov bývalej habsburskej ríše, ale aj zo vzdialenejších končín Európy. Príslušníci dynastie Habsburgovcov mali toto miesto v mimoriadnej obľube. Zúčastníme sa tu na svätej omši v Milostivej kaplnke s milostivou sochou Panny Márie, kde iste načerpáme posilu. Rezervovaný je pre nás páter Václav priamo z Mariazellu! Cestou tam sa zastavíme na krátku prechádzku v turistickom stredisku Semmering, ktoré je v zime rajom pre lyžiarov; v iných ročných obdobiach sa však stáva malebným tichým miestom, kde môžeme načerpať pokoj do duše. Cestou tam pôjdeme teda cez Semmering a cestou nazad cez St. Pölten. Celá cesta tak súčasne bude zaujímavým okruhom po časti rakúskych spolkových krajín Burgenlandu, Dolného Rakúska, okolo Viedne a časti Štajerska. Tých, ktorí budú mať záujem vyjsť si lanovkou na vyhliadku, upozorňujeme, že sprievodca sa bude prioritne venovať skupine v meste. V rámci časových možností však poskytne všetky potrebné rady, aby si každý účastník tento výlet skutočne užil.

Cena výletu: 23,50 € pre všetky vekové kategórie.
Príplatok za prednostný výber sedadla: 3,00 € osoba.

Ceny atrakcií:
- v prípade záujmu je možné využiť aj vyhliadkovú lanovku z Mariazellu na Bürgeralpe: (cena zahŕňa lanovku, skanzen, železničku, výstup na vežu) 17,20 € dospelý; 9,90 € dieťa; 14,20 € dospelý len lanovka hore alebo dole; 8,50 € dieťa len lanovka hore alebo dole. Tento poplatok nevyberáme vopred, aby sa každý mohol rozhodnúť podľa situácie na mieste.

V cene výletu je pohodlné cestovanie luxusným autobusom, organizácia, sprievodcovské služby po celý čas výletu a DPH. V cene výletu nie je vstupné na atrakcie, poistenie (môžete si ho doobjednať) a strava (čas na obed je samozrejmosťou).

Stretneme sa o 7:00 hod. na parkovisku pri Istropolise (Trnavské Mýto). Návrat plánujeme na 19:00 hod.

Sprevádza: Dagmar Gubová.

Počasie v neďalekom Sankt Pöltene: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa:
môžete TU.

Wikipedia Mariazell

SCHALLABURG a ST. PÖLTEN – India Maharadžov na hrade a mesto baroka, 19.10.2013, sobota

11. September 2013 - marsalkova  
Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

schallaburg.at - výrezProgram zmenený! Prosím, nové informácie si vyžiadajte telefonicky.
Využime poslednú možnosť pred ukončením výstavy „India maharadžov“ a zároveň možnosť navštíviť hrad Schallaburg! Uvidíme farebný orientálny svet Indie, ktorý inšpiroval Európu dlhý čas k prekrásnej výzdobe už za renesancie, ale aj za čias Márie Terézie, ktorá mala vo svojich palácoch priestory inšpirované Indiou. Výstava je koncipovaná tak, aby zaujala celé rodiny. Uvidíme vystavené zlaté a strieborné slony, nábytok, návštevníčky si môžu zakrútiť kolesom osudu, môžu si privoňať ku koreniu, vyskúšať tovar z Indie. Každá výstavná miestnosť je pripravená ako samostatný svet zážitkov. Kto má rád európsku históriu, bude môcť obdivovať renesančnú architektúru samotného hradu Schallaburg, jeho prekrásne renesančné záhrady, uprostred ktorých sa vypína v strede vysoká veža. Sám hrad sa považuje za klenot Dolného Rakúska. Po ceste do Schallaburgu sa zastavíme na skok v St. Pöltene, ktoré by sa dalo nazvať aj hlavným mestom baroka. Svedkami jeho veľkej minulosti sú barokové meštianske domy a Kláštor karmelitánok. Zažijeme nádheru milého mesta a pozrieme sa na Dóm, ktorý je známou barokovou stavbou s románskymi koreňmi.

Cena výletu: 23,00 € pre všetky vekové kategórie.
Príplatok za prednostný výber sedadla: 3,00 € osoba.

Ceny atrakcií (v skupine):
- Schallaburg s výstavou: 9,00 € dospelý, dôchodca, študent do 26 rokov, ZŤP s preukazom; 18,00 € rodina (max. 2 dospelí + max. 4 deti do 18 rokov); zdarma dieťa do 6 rokov.
Atrakcie nie sú povinné, ale z organizačných dôvodov vyberáme vstupné vopred.

V cene výletu je pohodlné cestovanie luxusným autobusom, organizácia, sprievodcovské služby po celý čas výletu a DPH. V cene výletu nie je vstupné na atrakcie, poistenie (môžete si ho doobjednať) a strava (čas na obed je samozrejmosťou).

Stretneme sa o 7:00 hod. na parkovisku pri Istropolise (Trnavské Mýto). Návrat plánujeme na 20:30 hod.

Sprevádza: sprievodca priateľskej CK Mistrál.

Počasie v St. Pöltene: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa: môžete TU.

Wikipedia Schallaburg 2008