SCHALLABURG a MELK – zámok a kláštor údolia Wachau (z TN, PN, TT, BA), 14.10.2017, sobota

7. August 2017 - Irena Chrapanová  , Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

Wikipedia - SchallaburgCeloročne atraktívne a skutočne malebné údolie Wachau bolo pre svoje krásy a hodnoty zapísané na zoznam UNESCO. Ešte hlbšie sa však zapísalo do sŕdc návštevníkov, ktorí sa sem stále vracajú. Okrem nádhernej krajiny v okolí Dunaja nás tentoraz zaujme aj prehliadkou zámku Schallaburg. Je považovaný za klenot Dolného Rakúska a kto má rád európsku históriu, isto ocení jeho renesančnú architektúru. Momentálne v ňom prebieha zaujímavá výstava Islam. Okrem porovnania kultúr nám pripomenie aj komodity, ktoré už dávno poznáme a s radosťou ich používame, no tiež fakt, že Moslimovia nie sú prvými prisťahovalcami na území Rakúska. V útrobách bývalého hradu sa naobedujeme. Tiež budeme môcť obdivovať jeho prekrásne renesančné záhrady, uprostred ktorých sa vypína vysoká veža. Následne navštívime barokový kláštor Melk, bývalý strážny hrad a sídlo Bábenbergovcov. Práve oni ho odovzdali benediktínom a tí ho prestavali na kláštor a preslávili kvalitnou školou a veľmi hodnotnou knižnicou. Okrem prehliadky opátstva (kláštorné múzeum v bývalých cisárskych izbách, mramorová sála, knižnica, kostol) si užijeme aj jedinečnú krásu parku a barokového záhradného pavilónu. Zájdeme tiež na obnovenú severnú baštu a vyhliadku z “panoramatickej” terasy.

Cena výletu: 33 € pre všetky vekové kategórie pri nástupe v TN a PN, 29 € pri nástupe v TT a BA.
Príplatok za prednostný výber sedadla: 3 € osoba.

Ceny atrakcií:
- 1/a) Kláštor, záhrady a bastion MELK (cca 2,5 hod.): dospelý a dôchodca (v skupine od 20 osôb) = 10,50 €; študent do 27 r. (preukaz) a dieťa = 6 €; rodina (rodičia a ich deti do 16 r.) = 22 €; dieťa do 6 r. = zdarma.
- 1/b) Záhrady a bastion MELK (v kombinácii s mestečkom pod kláštorom namiesto návštevy kláštora): dospelý a dôchodca = 4 €; študent a žiak = 3 €; dieťa do 16 r. = 1 €; dieťa do 6 r. = zdarma.
- 2) Zámok Schallaburg: osoba v skupine = 9 €; dieťa 7-16 r. = 3,50 €; dieťa 0-6 r. = zdarma.
Atrakcie nie sú povinné, z organizačných dôvodov však vstupné vyberáme vopred pri platbe za výlet.

V cene výletu je pohodlné cestovanie klimatizovaným autobusom, organizácia, sprievodcovské služby a DPH. V cene nie je poistenie (môžete si ho doobjednať) a strava (čas na obed je samozrejmosťou).

Stretneme sa6:00 hod. v Trenčíne na parkovisku pri vlakovej stanici. Návrat do Trenčína plánujeme na 22:00 hod. Nástup bude možný aj v Piešťanoch na pumpe Slovnaft (Vrbovská cesta) v smere na diaľnicu o 6:45 hod., návrat o 21:15. Nástup v Trnave (pri vlakovej stanici) o 7:15 hod., návrat o 20:45 a zraz v  Bratislave na Istropolise (Trnavské mýto) o 8:00 hod., návrat o 20:00 hod.
Prosíme uviesť “miesto nástupu TN/PN/TT/BA” do prihlášky!

Sprevádza: Jaroslava Glutová (od PN) a Katarína Bartovičová (od TT).

Počasie v neďalekom St. Pöltenemôžete pozrieť TU.

Prihlásiť samôžete TU.

Už sme realizovali:
SPITZ a MELK – Slávnosť marhúľ a kláštor, 24.7.2016, nedeľa
SPITZ a MELK – Slávnosť marhúľ a kláštor, 19.7.2015, nedeľa
MELK a DÜRNSTEIN – kláštor, hrad a údolie Wachau (UNESCO), 9.11.2013, sobota
SCHALLABURG a ST. PÖLTEN – India Maharadžov na hrade a mesto baroka, 19.10.2013, sobota
SPITZ – Slávnosť marhúľ a hrad Schallaburg, 21.7.2013, nedeľa

Wikipedia Melk Stift Melk

Komentáre:

2 reakcií to “SCHALLABURG a MELK – zámok a kláštor údolia Wachau (z TN, PN, TT, BA), 14.10.2017, sobota”

  1. Jarmila Kirinovičová - 16. Október 2017, 15:53

    Chcela by som sa posťažovať na zájazd v kláštore v Melku, že sme nemali sprievodcovské služby po kláštore, takže videli sme, ale nevedeli. Dostali sme do ruky vstupenku a pohybovali sme sa podľa pokynu sprievodkyne sami. V zámku Schallaburg sme mali tri hodiny doslova nudy, pretože v zámku bola len výstava islam a záhrady, v Melku sme mali tiež tri hodiny na celý kláštor, kostol, veľké záhrady a mesto. Myslím tiež, že odchod o 17,00 hod bol priskorý., v propozíciách bol príchod do BA o 20,00 a my sme boli o 19,00 hod. pri Istropolise.Tiež by bolo veľkým bonusom vracať sa popri rieke Dunaj – nádherná cesta- a nie po dialnici. Okrem toho sme ráno v BA čakali pol hodinu na opozdilcov, ďalšiu polhodinu prestávka na benzínke v Petržalke. Z Petržalky sme odchádzali o 9,00 hod. Myslím, že zberačka mohla využiť toalety pred Bratislavou, a tak by bratislavskí nestrácali čas hneď po nástupe na zájazd.

  2. chrapanova - 16. November 2017, 23:50

    Dobrý deň, pani Kirinovičová.
    Vašu sťažnosť sme prešetrili a podrobne Vám na všetky podnety reagujeme mailom. Za skrátenie výletu o ranné prestoje a večerný rýchlejší návrat sa Vám ospravedlňujeme. Čo sa týka cesty pri Dunaji namiesto po diaľnici, tak túto už v budúcnosti neopustíme. Situáciu v kláštore ešte prešetrujeme.
    Irena Chrapanová, CK LIBER