Prečo sa piatok 13-teho považuje za nešťastný

13. Október 2017 - Irena Chrapanová  
Zaradené pod O PIATKU TRINÁSTEHO

Wikipedia - Kalendár - piatok 13-teho

Každý mesiac, ktorý začína nedeľou, má piatok 13-teho.
Podľa štatistík práve piatok padne na 13-teho najčastejšie.
Prečo sme si teda nezvykli a máme z neho istý rešpekt? ;-)
Dôvodov je hneď niekoľko!

Prvý nájdeme v Biblii, kde pri Poslednej večeri bolo 13 osôb a nasledujúci deň, v piatok, bol Ježiš ukrižovaný.
Druhý “čierny piatok” bol dňom po Krachu na newyorskej burze v októbri 1929. Našťastie to nebolo 13-teho :-)

Skutočný “piatok 13-teho” zažili rytieri z Rádu templárov. V noci na 13.10.1307 ich kráľ Filip IV. Pekný dal zajať, uväzniť, vypočúvať mučením a neskôr upáliť. Postaral sa aj o to, aby bol rád zrušený a jeho majetok zabavený.

Zaujímavou zápletkou tohto príbehu je legenda, že veľmajster rádu, Jacques de Molay, pred svojou popravou preklial kráľa, ministra aj pápeža Klementa V., aby sa do roka a do dňa zodpovedali za ich činy pred Božím súdom. Do roka naozaj všetci traja zomreli!

Wikipedia - veľmajster Rádu templárov - Jacques de MolayPoučením z tohto príbehu však nie je báť sa piatku 13-teho alebo piatku ako takého. Španieli majú (napr.) rešpekt z utorkov :-D
Skôr nie je dobré zhromaždiť v jednej skupine ľudí príliš veľa majetku. Až tak veľa, že doslova z večera do rána príde o všetko!
Áno, ten príbeh sa už zopakoval a tá noc sa volala Krištáľová noc podľa rozbitých výkladov na obchodoch židov 9.-10.11.1938.
Tento protižidovský pogrom nasledovali deportácie do koncentračných táborov, zabavovanie majetkov a vyvražďovanie židov.

A čo robíme dnes?
Hotely vynechávajú číslicu 13, aby nestresovali hostí. Letecké spoločnosti preskakujú celý 13. rad, aby v ňom nikto netrpel.
A v piatok 13-teho sú percentuálne najnižšie tržby u obchodníkov aj dodávateľov služieb vďaka ľuďom, ktorí zostávajú doma.
Sledujme však radšej pozornejšie, ako sa aj dnes konštruujú zámienky na likvidovanie tých, ktorí vlastnia nejaké bohatstvo.

PS: Už viete, z čoho vzniklo to hanlivé zvolanie “no ty si ale pekný!”? :-P
A všimli ste si, na aké výročie padol Berlínsky múr?

(noc na 13-teho októbra 2017 = 710. výročie “piatku trinásteho”, Irena Chrapanová)

Wikipedia - Leonardo da Vinci - posledná večera