BRATISLAVA – 9. vychádzka a plavba loďou, 14.7.2024, nedeľa

LIBER _MG_1457Už tradične spojíme prázdninovú vychádzku s plavbou loďou po Dunaji. Vychádzku venujeme téme vody a preto zameriame našu pozornosť na objekty a miesta, ktoré s vodou súvisia: studňa, prístenná fontána, fontána, povodňová ryska, odkvap, vodná priekopa, vodovod, kanalizácia, nábrežie, prístav, most, mlyn… Dozvieme sa, na čo všetko ľudia v minulosti vodu používali a ako s ňou hospodárili. Tiež si názorne ukážeme, ako voda ovplyvňovala životy ľudí aj celého mesta. Zamyslíme sa spolu nad vývojom upratovania a pravidiel hygieny. Spomenieme tiež legendu spojenú s bývalou gotickou sochou, ktorá vraj naučila obyvateľov mesta dbať o čistotu ulíc. Nahradila ju baroková socha Madony s Jezuliatkom. Pochopíme tiež, ako dôvtip vynálezcov a vedcov zjednodušil naše životy. Záverom vychádzky sa spoločne pokocháme Bratislavou z brehu Dunaja a hlavne z lodi, ktorou sa budeme plaviť medzi najvzdialenejšími dunajskými mostmi na území Bratislavy. Plavba trvá 1 hodinu (v minulosti trvala iba 45 min.) a loď je vždy v jednom smere jazdy bližšie k pravému a v jednom bližšie k ľavému brehu.

Cena vychádzky (príspevok na hrošíka):
4,50 € osoba; 5 € menej ako 24 hod. pred vychádzkou; zdarma držiteľ permanentky a dieťa do 15 rokov.

Okružná jazda loďou po Dunaji 15:30 – 16:30 hod.:
13 € = dospelý; 11,50 € = dôchodca nad 60 r., študent, ZŤP, ZŤP/S; 10 € = dieťa do 15 rokov; zadarmo = dieťa do 2 rokov, sprievodca ZŤP/S. Je možné zúčastniť sa vychádzky aj bez plavby loďou.

Stretneme sa o 14:00 na Primaciálnom nám. pri studni. Vychádzku vrátane plavby ukončíme o 16:30 na nábreží.

Sprevádza: Irena Chrapanová.

Počasie v Bratislave: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa môžete TU. Do prihlášky na Vami vybraný čas napíšte číslo permanentky a počet osôb, za ktoré platíte. Kto nemá permanentku, môže zaplatiť bankovým prevodom. Vychádzka sa uskutoční určite.

Zasielanie bezplatných sms informácií o vychádzkach: môžete žiadať TU.

Permanentku na vychádzky si môžete objednať vyplnením prihlášky TU.

Bratislava Dunaj 1.7.2021 LIBER

ST. MARGARETHEN a EISENSTADT – opera Aida v kameňolome a mesto hudby, 13.7.2024, sobota

28. Jún 2024 - LIBER asistent  
Zaradené pod RAKÚSKO, VÝLETY AKTUÁLNE

St. Margarethen - Aida 2024Celý tento výlet venujeme hudbe a slávnemu rodu Esterházy. Prejdeme sa malebným Eisenstadtom, v ktorom práve u Esterháziovcov slúžil ako kapelník a zbormajster Joseph Haydn, ktorého dom sa tu aj nachádza. Uvidíme tiež impozantný zámok Esterházy a anglický park, kde sa konajú svetoznáme hudobné festivaly. Prechádzka úzkymi uličkami historického centra, kde dýcha atmosféra dávnych čias, nás tak príjemne naladí na umelecký zážitok. Tiež prípadné občerstvenie nás posilní na večerný program. Aj ten vlastne zažijeme u Esterháziovcov, ktorí sú správcami a organizátormi diania v prekrásnom kedysi rímskom kameňolome v St. Margarethene. Radi sa sem vrátime, aby sme videli a počuli ďalšiu operu pod holým nebom. Tentoraz ňou bude Aida, ktorú Giuseppe Verdi zložil na objednávku Ismá’íla Pašu pre otvorenie Suezského prieplavu. Vzniklo tak veľkolepé dielo, v ktorom slávny autor zúročil všetky svoje 30-ročné skladateľské skúsenosti. Romantický dej nás zavedie do starého Egypta, kde sa odohráva príbeh nešťastnej lásky egyptského vojvodcu Radamesa a etiópskej otrokyne a kráľovskej dcéry Aidy. Okrem umeleckého zážitku pri sledovaní najväčšieho operného javiska v Európe si vychutnáme atmosféru bývalého rímskeho kameňolomu, ktorý je bežne prístupný iba za vstupné.

Cena výletu: 84 € všetky vekové kategórie. Príplatok za prednostný výber sedadla (v autobuse): 5 € osoba.

V cene je pohodlné cestovanie klimatizovaným autobusom, vstupenka K5 (drahšie vstupné len na vyžiadanie), organizácia, sprievodcovské služby a DPH. V cene nie je poistenie (dá sa doobjednať - rátajte 2 dni) a strava.

Storno podmienky opery v St. Margarethen: V prípade, že nie je odohrané ani prvé dejstvo, je možné sa zdarma zúčastniť na inom predstavení. Organizátor môže pridať termín. Cestovné však nie je preplácané!

Stretneme sa o 15:00 na ulici Trnavské mýto pri bývalom Istropolise. Opera ide od 20:30. Návrat plánujeme na 1:00 hod.

Odporúčame: oblečenie pekné, ale teplé; topánky pohodlné (vhodné aj na štrk); niečo mäkké pod zadok (sedadlá sú kovové, s opierkou), deku na zabalenie sa; šatku či kapucňu na hlavu, pršiplášť (chráni, keď fúka).,

Sprevádza: Dagmar Gubová a Irena Chrapanová.

Počasie v blízkej Viedni: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa: môžete TU.

Realizujeme tiež:
ST. MARGARETHEN a RUST – opera Aida v rímskom kameňolome a mesto bocianov, 10.8.2024, sobota
ST. MARGARETHEN – opera Aida v rímskom kameňolome, 24.8.2024, sobota

Už sme realizovali:
ST. MARGARETHEN – opera Carmen v rímskom kameňolome, 12.8.2023, sobota
ST. MARGARETHEN – opera Nabucco v rímskom kameňolome, 13.8.2022, sobota
ST. MARGARETHEN a RUST – opera Nabucco v rímskom kameňolome, 23.7.2022, sobota
ST. MARGARETHEN a RUST – opera Turandot v rímskom kameňolome, 20.8.2021, piatok
ST. MARGARETHEN – opera Čarovná flauta v rímskom kameňolome, 15.8.2019, štvrtok
ST. MARGARETHEN a RUST – Nezider a opera Čarovná flauta v rímskom kameňolome, 3.8.2019, sobota
ST. MARGARETHEN a RUST – Nezider a opera Rigoletto v rímskom kameňolome, 12.8.2017, sobota
ST. MARGARETHEN a RUST – Nezider a opera Nápoj lásky v rímskom kameňolome, 19.8.2016, piatok
ST. MARGARETHEN – opera Nápoj lásky v rímskom kameňolome, 10.8.2016, streda
ST. MARGARETHEN a RUST – Nezider a Pašiové hry v rímskom kameňolome, 16.7.2016, sobota
ST. MARGARETHEN a RUST – Nezider a opera Tosca v rímskom kameňolome, 31.7.2015, piatok
ST. MARGARETHEN a RUST – Nezider a opera Tosca v rímskom kameňolome, 15.8.2015,sobota
ST. MARGARETHEN a RUST – Nezider a opera Aida v rímskom kameňolome, 16.8.2014,sobota
ST. MARGARETHEN a RUST – Nezider a opera Aida v rímskom kameňolome, 3.8.2014, nedeľa
ST. MARGARETHEN – Opera La Bohéme v rímskom kameňolome, 24.8.2013, sobota
ST. MARGARETHEN a RUST – Neziderské jazero a opera La Bohéme, 4.8.2013, nedeľa
ST. MARGARETHEN a RUST – Neziderské jazero a opera La Bohéme, 19.7.2013, piatok
ST. MARGARETHEN pri Nezideri – opera Carmen, 12.8.2012, nedeľa

Eisenstadt Schloss Esterhazy - Wikipedia

BRATISLAVA – 8. vychádzka, 30.6.2024, nedeľa

26. Jún 2024 - Irena Chrapanová  
Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

Wikipedia - Beethoven pri skladaní omše Missa solemnis Vychádzku venujeme hudobným skladateľom, ktorých život bol aspoň na chvíľu spätý s Bratislavou. Prejdeme sa ulicami Starého mesta a zastavíme sa na miestach s pamätnými tabuľami či bustami, ktoré nám pripomenú dávnych velikánov, no aj menej známych hudobníkov. Znova tak ožijú v našich spomienkach a príbehoch. Zázračné dieťa, klavírny virtuóz a hudobný skladateľ Johann Nepomuk Hummel sa v Bratislave narodil a má tu aj pekné múzeum. Spomenieme návštevy jeho učiteľov, Wolfganga Amadea Mozarta, Franza Josepha Haydna a dobrého priateľa, Ludwiga van Beethovena. Nezabudneme ani na Franza Liszta, významného klavírneho virtuóza a “hudobného patróna Bratislavy” a na jeho priateľa, jednorukého klaviristu Gejzu Zichyho, na zaťa Hansa von Bülowa a na silného rivala, Antona Grigorieviča Rubinštejna. V Bratislave sa narodili Franz Schmidt a Ernst von Dohnányi a pôsobili tu aj ich spolužiaci z gymnázia, Béla Bartók a Alexander Albrecht, dirigent Spolku pre cirkevnú hudbu pri Dóme sv. Martina. Dirigentom bol aj operný skladateľ Oscar Nedbal, riaditeľ SND.

Cena vychádzky (príspevok na hrošíka):
4,50 € osoba; 5 € menej ako 24 hod. pred vychádzkou; zdarma držiteľ permanentky a dieťa do 15 rokov.

Stretneme sa o 10:00 na Primaciálnom námestí pri studni. Vychádzku ukončíme o 12:00. Odpoludnie sa vychádzka nekoná!

Sprevádza: Irena Chrapanová.

Počasie v Bratislave: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa môžete TU. Do prihlášky na Vami vybraný čas napíšte číslo permanentky a počet osôb, za ktoré platíte. Kto nemá permanentku, môže zaplatiť bankovým prevodom. Vychádzka sa uskutoční určite.

Zasielanie bezplatných sms informácií o vychádzkach: môžete žiadať TU.

Permanentku na vychádzky si môžete objednať vyplnením prihlášky TU.

Wikipedia - Mozart so sestrou a otcom

LEDNICE, MIKULOV, VALTICE – zámky, príroda a židovské pamiatky, 19.6.-20.6.2024, 2 dni / 1 noc

17. Jún 2024 - LIBER asistent  
Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE, ČESKO

Poštorná - Kostol Navštívenia Panny - WikipédiaDva zámky a ďalšie atrakcie nás čakajú v nádhernom Lednicko-valtickom UNESCO areáli. 1. deň navštívime novogotický farský kostol Navštívenia Panny Márie v Poštornej, postavený za podpory rodu Lichtenštain. Ďalej sa presunieme k honosnému letnému sídlu tohto rodu. Poprechádzame sa tu zámockým parkom, ktorým môžeme dôjsť až k Minaretu (veža vysoká necelých 60 metrov) s peknou vyhliadkou na celý Lednický areál. Po obede isto navštívime aj nádherne zrekonštruovaný zámok Lednice, ktorý je jedným z najkrajších na Morave. Zastávku s nocľahom spravíme v Mikulove, kde si predstavíme všetky lákadla mesta. Spoločne navštívime pekne zrekonštruovanú synagógu, rozľahlý židovský cintorín aj voľne prístupnú židovskú mikve. 2. deň pred raňajkami si pešo zájdeme na pútnické miesto a prírodnú rezerváciu Svatý kopeček s nádherným výhľadom na mesto a zámok. Pri hraniciach s Rakúskom navštívime Múzeum železnej opony, ktoré je prvé svojho druhu v Česku. V jeho blízkosti objavíme jedinečnú kolonádu s vyhliadkou na Valtice. Po obede navštívime aj barokový zámok Valtice, hlavné rezidenčné sídlo pánov z Liechtenštajnu. Tu sa nám predstaví neuveriteľné bohatstvo a múdrosť tohto rodu. Pri zámku je aj park a bylinková záhrada s viac ako 300 druhmi bylín, ktorú tiež navštívime.

Ubytovanie: v penzióne v Mikulove v 2-4 lôžkových izbách.

Strava: V cene ubytovania máme raňajky.

Doprava: Cestovať budeme autobusom vypraveným z Trnavy, nástupné miesta sú Pavlice, Voderady, Slovenská Nová Ves a Bratislava. Iné – dohovor.

LIBER Valtice 2011-10-01 IMG_9243Cena zájazdu: 95 € pre osobu na dvojlôžkovej izbe. Doplatok za 1 osobu na izbe: 19 €. Môžete tiež súhlasiť s ubytovaním s inou samostatne prihlásenou osobou.
Príplatok za prednostný výber sedadla: 10 € osoba.

Ceny vstupného:
- Poštorná – Kostol Navštívenia Panny Márie: osoba v skupine = 2 €;
- Lednice – minaret: dospelý = 4,50 €; dôchodca nad 65 r., študent, ZŤP, ZŤP/S = 3,50 €; dieťa do 17 r. = 1,50 €;
- Lednice – zámok (základný okruh): dospelý = 12,50; dôchodca nad 65 r., študent, ZŤP, ZŤP/S = 10 €; dieťa do 17 r. = 4 €;
- Mikulov – synagóga: dospelý = 2,50; dôchodca, študent, ZŤP, ZŤP/S = 1,50 €;
- Mikulov – židovský cintorín: dospelý = 4,50; dôchodca, študent, dieťa = 2,50 €;
- Valtice – múzeum železnej opony: dospelý = 8,50 dôchodca = 4,50 €;
- Valtice – zámok (základný okruh): dospelý = 11; dôchodca nad 65 r., študent, ZŤP, ZŤP/S = 9 €;
- Valtice – bylinková záhrada: dospelý = 6,50; dôchodca, študent, ZŤP, ZŤP/S = 5,50 €.
Atrakcie nie sú povinné, ale prípadný nezáujem treba oznámiť pri platbe za výlet.

Lednice zámok - WikipédiaV cene je pohodlné cestovanie klimatizovaným autobusom, ubytovanie s raňajkami, organizácia, sprievodcovské služby a DPH. V cene nie je vstupné, poistenie (môžete si ho doobjednať – rátajte 2 dni), strava nad rámec raňajok (čas na obedy a večeru je samozrejmosťou).

Organizátor zájazdu CK IRENE je poistená proti insolventnosti: certifikát TU.

Stretneme sa v stredu o 7:00 hod. vo Voderadoch a o 7:45 hod. v Bratislave na benzínovej pumpe OMV (ulica Einsteinova 16, na strane Auparku). Ďalšie nástupné miesta: Pavlice 6:45, Slovenská Nová Ves 7:05. Návrat do Bratislavy plánujeme vo štvrtok na 18:45 hod. a návrat do Voderád a okolia na cca 19:30 hod.

Sprevádza: Irena Chrapanová.

Počasie v Mikulove: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa: môžete tu.

Už sme realizovali:
MIKULOV – Svätý kopeček, zámok, hrobka a židovské pamiatky, 23.10.20222, nedeľa
VÍNO MORAVY – oblasť Mikulova a Pálavy, 20.10.-22.10.2017, 3 dni / 2 noci
MIKULOV a VALTICE – 2 zámky a 2 krásne mestá v čase vinobrania, 1.10.2016, sobota
LEDNICE a VALTICE – 2 zámky a UNESCO areál, 6.10.2012, sobota
BOBULE – VÍNO MORAVY, 29.9.-2.10.2011, 4 dni / 3 noci

LIBER Mikulov 2011-10-01 IMG_9212

BRATISLAVA – 7. vychádzka, 16.6.2024, nedeľa

31. Máj 2024 - Irena Chrapanová  
Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

Krematórium a urnový háj - foto ChrapanováPremiérovo navštívime ďalší významný cintorín nášho mesta. Nachádza sa na západe Bratislavy, v úbočí Malých Karpát, pekne zasadený medzi staré buky a borovice. Často sa nesprávne opisuje ako “cintorín v Lamači”, aj keď sa už nachádza v Záhorskej Bystrici. Hlavnou dominantou je budova krematória, ktoré je zároveň aj najstarším krematóriom na Slovensku. Jeho realizácia prebehla v rokoch 1967-68 podľa návrhu významného architekta a projektanta Ferdinanda Milučkého a od roku 2003 sa môže pýšiť označením národná kultúrna pamiatka SR. Samotná budova krematória až mysticky spája priestor pre rozlúčku s prírodou. V rovnakom duchu na človeka vplýva tiež oblúkový chodník, totemová plastika od Vladimíra Kompánka na ústrednej lúke aj travertínová fontána od Rudolfa Uhera pred hlavnou sálou. Urnový háj či rozptylová lúka neodmysliteľne patria k priestoru, v ktorom nájdeme spomienku aj na významné osobnosti z našej histórie, akými boli Július Bártfay, Emil Belluš, Albín Brunovský, Vladimír Clementis, František Dibarbora, Ladislav Novomeský, Viliam Záborský

Cena vychádzky (príspevok na hrošíka):
4,50 € osoba; 5 € menej ako 24 hod. pred vychádzkou; zdarma držiteľ permanentky a dieťa do 15 rokov.

Stretneme sa o 10:00 a o 14:00 hod. pred hlavným vchodom na cintorín pri nápise KREMATÓRIUM A URNOVÝ HÁJ – Hodonínska 44, 841 03 Bratislava – Záhorská Bystrica. Vychádzku ukončíme o 12:00 a o 16:00. Môžete si vybrať čas.

Sprevádza: Irena Chrapanová.

Počasie v Bratislave: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa môžete TU. Do prihlášky na Vami vybraný čas napíšte číslo permanentky a počet osôb, za ktoré platíte. Kto nemá permanentku, môže zaplatiť bankovým prevodom. Vychádzka sa uskutoční určite.

Zasielanie bezplatných sms informácií o vychádzkach: môžete žiadať TU.

Permanentku na vychádzky si môžete objednať vyplnením prihlášky TU.

Wikipedia - krematórium BA

PIENINY – Červený Kláštor, plavba na pltiach a hrady, 13.6.-15.6.2024, 3 dni / 2 noci

Wikimedia - Niedzica2Viete, kde žil slávny mních, lietajúci Cyprián? Kde mal lekáreň? Odkiaľ skúšal lietať? A navštívili ste už rodné mesto zaslúžilého umelca Michala Dočolomanského, ktoré sa mimochodom nachádza v Poľsku? Ak nie, tak určite odpoviete “áno” po tomto výlete. A keď sa túžite aspoň raz za život povoziť na pltiach so skúsenými pltníkmi, ktorí poznajú svoju milú rieku, ako vlastnú manželku, splníte si aj tento sen! Ako prvú si pozrieme Spišskú Sobotu, ktorá sa pýši zrekonštruovaným námestím so zvonicou a kostolom s oltárom od Majstra Pavla z Levoče. Nachádza sa tu tiež významný štátny archív. Tešiť sa môžeme aj na expozíciu SNG v Spišskej Belej – Strážkach, kde žil a tvoril maliar Ladislav Mednyánszky.  Najviac času venujeme Červenému Kláštoru, pri ktorom budeme ubytovaní. Nasledovať budú blízke atrakcie poľské – zrúcanina hradu Czorsztyn a hrad Niedzica – obe s nádherným výhľadom na jazero. Tiež plavba po Dunajci a prehliadka kláštora kartuziánov vrátane mníšskych domčekov. Po ceste domov absolvujeme prehliadku skanzenu a hradu v Starej Ľubovni. Ten kedysi ukrýval poľské korunovačné klenoty. S ľudovými tradíciami a s výrobou alkoholu sa zoznámime v Hniezdnom, kde ochutnáme dámsku whisky. A aspoň na chvíľu sa zastavíme pri zvonici v Podolínci.

Ubytovanie: V turistických chatkách, 7 km od Červeného Kláštora. Každá chatka má 3 izby, kúpeľňu, WC.

Strava: Polpenzia = 2 x raňajky a 2 x večera.

Doprava: Cestovať budeme autobusom vypraveným z Trnavy, ďalšie nástupné miesto sú Trebatice. Iné – dohovor.

Wikipedia - polske korunovacne klenotyCena zájazdu: 180 € pre všetky vekové kategórie.
Doplatok pri 1 osobe na izbe: 50 €. Môžete tiež súhlasiť s ubytovaním s inou samostatne prihlásenou osobou.
Príplatok za prednostný výber sedadla v autobuse:
10 €
osoba.

Ceny vstupného:
- Spišská Sobota – Kostol sv. Juraja: osoba v skupine = 2 €;
- Spišská Sobota – archív: osoba v skupine = 2 €;
- Strážky – kaštieľ: dospelý = 3,50 €; dôchodca, študent =
1 €, ZŤP, ZŤP/S, sprievod. ZŤP/S = zdarma;

- Czorsztyn – zrúcanina hradu: dospelý = 2,50 €; dôchodca, žiak, študent, ZŤP, sprievodca ZŤP/S = 1,50 €;
- Niedzica – hrad: dospelý = 7 €; dôchodca, študent, dieťa = 5,50 €;
- Dunajec – splav na plti: osoba v skupine = 15 €;
- Červený Kláštor – kláštor: dospelý = 5 €; dôchodca = 3 €; študent ZŠ-SŠ-VŠ, spriev. ZŤP/S = 2 €; ZŤP = 1 €;
- Stará Ľubovňa – hrad + skanzen: dospelý = 10 ; dôchodca nad 60 r., študent VŠ = 7; dieťa do 19 r. = 6; ZŤP = 0,10 €; sprievodca ZŤP/S (dospelý / dôchodca) = 5 € / 3,50 €;
- Hniezdne – Nestville: dospelý = 8 €; dôchodca, ZŤP, sprievodca ZŤP/S = 6 €; dieťa = 5 €.
Atrakcie nie sú povinné, ale prípadný nezáujem treba oznámiť pri platbe za výlet.

Pavol Macicak - Podolinec2V cene je pohodlné cestovanie klimatizovaným autobusom, ubytovanie s polpenziou, organizácia, sprievodcovské služby a DPH. V cene nie je vstupné, poistenie (môžete si ho doobjednať – treba rátať 3 dni) a strava nad rámec polpenzie.

Organizátor zájazdu CK IRENE je poistená proti insolventnosti: certifikát TU.

Stretneme sa vo štvrtok o 7:00 hod. v Trebaticiach. Návrat plánujeme v sobotu na 20:30 hod. Klienti, ktorí majú záujem cestovať z Bratislavy, vlak odchádza z Hlavnej stanice o 5:34 hod. V Trnave bude možné nastúpiť do spoločného autobusu na vlakovej stanici o 6:15 hod.

Kto máte záujem zúčastniť sa výletu s nástupom v Bratislave alebo Trnave, napíšte to do prihlášky.

Sprevádza: Irena Chrapanová.

Počasie v Starej Ľubovni: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa: môžete TU.

Už sme realizovali:
PIENINY – Červený Kláštor, plavba na pltiach a bylinky, 29.5.-31.5.2015, 3 dni / 2 noci

Wikipedia - Dunajec a Tri koruny

BRNO – slávne vily: Stiassni, Tugendhat a Löw-Beer, 9.6.2024, nedeľa

28. Február 2024 - LIBER asistent  
Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

LIBER 2022-06-04 vila Löw-BeerZnovu sa prejdeme tromi slávnymi vilami mesta Brna. V mestskej časti Černá Pole po spoločnom obede preskúmame secesnú vilu Löw-Beer a funkcionalistickú vilu Tugendhat. Prvá z nich slúžila za čias totality ako Domov mládeže a počas druhej svetovej vojny v nej dokonca sídlilo gestapo! Obe tieto nezvané návštevy však vile pomohli zachovať pôvodný stav jej interiérov, čo pri návšteve oceníme. Druhá vila sa od 16.12.2001 pýši zápisom v UNESCO a je najslávnejším rodinným domom architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Obe vily sú spojené záhradou, no spája ich aj spoločná história. Alfred Löw-Beer bol totiž otcom Grety Tugendhat, ktorej dal hornú časť rodinného pozemku ako svadobný dar. Počas našej prechádzky lokalizujeme aj verejnosti neprístupnú Arnoldovu vilu, vilu Alfredovej sestry Cecílie Hože, Gretinej tety. Následne sa presunieme do vilovej mestskej časti Pisárky, kde nás čaká prehliadka funkcionalistickej vily Stiassni od Ernsta Wiesnera. Je zasadená tak hlboko v záhrade, že sme ju od brány nikdy nemohli vidieť. To využíval jej dlhoročný vlastník, KNV Brno. V dobách socialistického Československa ubytovával vo vile VIP hostí a vládne návštevy. Vďaka tomu vila získala prívlastok vládna. Dnes je kultúrnou pamiatkou, od 14.12.2014 sprístupnenou verejnosti.

Cena výletu: 35 € všetky vekové kategórie.
Príplatok za prednostný výber sedadla či nástup na inom mieste (napr. Malacky): 4 € osoba.

Ceny vstupného:
1/ Vila Stiassni (komentovaná prehliadka + záhrada): 10 € = dospelý; 8 € = dôchodca nad 65 r., mládež do 25 r., ZŤP, ZŤP/S; 3 € = dieťa do 17 r.; zdarma = dieťa do 5 r., sprievodca ZŤP/S, ICOMOS, akreditovaný novinár;
2/ Vila Tugendhat (veľký 90 min. okruh aj s technickým zázemím a záhradou): 20 € = všetky vekové a iné kategórie / toto vstupné v prípade storna nie je možné vrátiť (pravidlá vily);
3/ Vila Löw-Beer (individuálna prehliadka s úvodným komentárom): 7 € = dospelý; 3,50 € = dôchodca, ISIC, ITIC, IYTC, EYCA; 1,50 € = študent do 18 r.; zdarma = dieťa do 6 r., ZŤP, ZŤP/S, sprievodca ZŤP/S, ICOM.
Atrakcie nie sú povinné, z organizačných dôvodov však vstupné vyberáme vopred pri platbe za výlet.

V cene výletu je pohodlné cestovanie klimatizovaným autobusom, organizácia a sprievodcovské služby. V cene nie je vstupné, poistenie (môžete si ho doobjednať) a strava (čas na obed je samozrejmosťou – máme rezervované miesta v reštaurácii a objednané menu; platba je možná v Kč, v € aj platobnou kartou).

Stretneme sa o 7:30 na ulici Trnavské mýto pri bývalom Istropolise. Návrat plánujeme na 18:30 hod.

Sprevádza: Irena Chrapanová.

Počasie v Brne: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa: môžete TU

Už sme realizovali:
BRNO – slávne vily: Stiassni, Tugendhat a Löw-Beer, 28.4.2024, nedeľa
BRNO – slávne vily: Stiassni, Tugendhat a Löw-Beer, 5.11.2023, nedeľa
BRNO – slávne vily: Stiassni, Tugendhat a Löw-Beer, 24.6.2023, sobota
BRNO – slávne vily: Stiassni, Tugendhat a Löw-Beer, 4.6.2022, sobota a 17.7.2022, nedeľa
BRNO – slávne vily: Stiassni, Tugendhat a Löw-Beer 19.6. a 15.8.2021
BRNO – slávne vily: Stiassni, Tugendhat a Löw-Beer, 5.9. a 6.9.2020
BRNO – slávne vily: Stiassni, Tugendhat a Löw-Beer, 6.4., 7.4., 29.6., 30.6., 2.8., 4.8., 16.8., 18.8.2019
BRNO – slávne vily: Stiassni, Tugendhat a Löw-Beer, 28.10.2018, nedeľa
BRNO – slávne vily: Stiassni, Löw-Beer a Tugendhat, 26.05.2018, sobota
BRNO – slávne vily: Stiassni, Löw-Beer a Tugendhat, 29.10.2017, nedeľa
BRNO – slávne vily: Tugendhat, Stiassni a výstava dizajnu, 10.6.2017, sobota
BRNO – slávne vily: Stiassni, Löw-Beer a Tugendhat, 10.9.2016, sobota
BRNO – slávne vily: Stiassni, Löw-Beer a Tugendhat, 5.9.2015, sobota
BRNO – slávne vily: Stiassni, Tugendhat a funkcionalizmus, 4.7.2015, sobota

Napísali o vile Tugendhat::
Vila Tugendhat: miesto, kde rozviedli Česko-Slovensko, 26.8.2017
Vila, kde rozhodli o rozdelení Československa, 27.11.2016
Príbeh vily Tugendhat, 31.3.2016

LIBER 2022-06-04 vila Tugendhat

ARTSTETTEN – Pivonkové slávnosti, zámok a park, 2.6.2024, nedeľa

15. Máj 2024 - LIBER asistent  
Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

Pfingstrosen quer – copyPo desiatich rokoch opäť spolu zájdeme na zámok Artstetten, no tentoraz premiérovo práve v čase, keď sa bude konať zaujímavé, krásne a voňavé podujatie. Pivonkové slávnosti sú lákadlom, vďaka ktorému prejdeme cez malebné dunajské údolie Wachau – zapísané v UNESCO – a vysoko nad ľavým brehom Dunaja si vychutnáme celý tu ponúkaný program. Podrobne preskúmame zámok, rodinnú hrobku aj rozsiahly zámocký park. Ten od mája do júna rozkvitá vďaka asi tisícke kvetov pivónií; zaujímavá je aj gaštanová aleja či niekdajšia terasovitá ružová záhrada. Nie náhodou sem pred stovkami rokov chodila oddychovať celá dynastia Habsburgovcov. A pod poslednú výraznú premenu zámku prispel samotný Franz Ferdinand d´Este, ktorý ho prestaval podľa svojich predstáv. Kládol dôraz na očarujúcu architektúru: centrálnu budovu obklopuje námestie a sedem charakteristických veží. Uvidíme aj kryptu pri zámockom kostole so sarkofágmi Františka Ferdinanda a jeho manželky Žofie, ktorí tu našli miesto posledného odpočinku po ich zavraždení v Sarajeve… Po obede sa potom môžeme tešiť aj na mimoriadny festivalový program, napríklad na predstavenie s koňmi… V prípade zájmu bude možné na záver programu zájsť aj do záhrad kláštora v Melku, ktorý je 15 km vzdialený.

Cena výletu: 37 € všetky vekové kategórie.
Príplatok za prednostný výber sedadla či nástup na inom mieste: 4 € osoba.

Ceny vstupného:
Artstetten – zámok a park (2 komentované prehliadky v českom jazyku, cca 2 hod.): osoba v skupine = 19 €.

V cene výletu je pohodlné cestovanie klimatizovaným autobusom, organizácia a sprievodcovské služby. V cene nie je vstupné, poistenie (môžete si ho doobjednať) a strava (čas na obed je samozrejmosťou).

Stretneme sa o 7:00 na ulici Trnavské mýto pri bývalom Istropolise. Návrat plánujeme na 20:00 hod.

Sprevádza: Irena Chrapanová.

Počasie v Artstettne: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa: môžete TU.

Už sme realizovali:
KREMS a DÜRNSTEIN – jesenné WACHAU (UNESCO), 6.10.2018, sobota
WACHAU (UNESCO) – hrad a kláštor Dürnstein + zámok Grafenegg, 15.10.2016, sobota
SPITZ a MELK – Slávnosť marhúľ a kláštor, 24.7.2016, nedeľa
SPITZ a MELK – Slávnosť marhúľ a kláštor, 19.7.2015, nedeľa
SPITZ – Slávnosti marhúľ a zámok Artstetten, 20.7.2014, nedeľa
KREMS – Marhuľové slávnosti a kláštor Klosterneuburg, 12.7.2014, sobota
MELK a DÜRNSTEIN – kláštor, hrad a údolie Wachau (UNESCO), 9.11.2013, sobota
SPITZ – Slávnosť marhúľ a hrad Schallaburg, 21.7.2013, nedeľa
KREMS – Marhuľové slávnosti a kláštor Göttweig, 13.7.2013, sobota
WACHAU – zámok Schallaburg a Zlato Byzancie, 20.10.2012, sobota

Schloss Außen Pfingstrose

SEVERNÁ MORAVA – Frýdek-Místek, Příbor, Štramberk, múzeá, arborétum, hrady, 24.5.-26.5.2024, 3 dni / 2 noci

20. Máj 2024 - LIBER asistent  
Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

Wikipedia - Trúba ŠtramberkHurá na Moravu! S regiónom sa zoznámime v Múzeu Beskýd, v Múzeu včelárstva a v Mini arborétu u Holubov. Nocľah nás čaká v srdci Moravsko-sliezskeho kraja, vo Frýdku-Místku. Práve v ňom po raňajkách spoločne navštívime výrobňu dnes už svetoznámej torty vyrábanej podľa starého arménskeho rodinného receptu, Marlenky. Po inšpiratívnom zážitku a aj po prípadnom občerstvení zájdeme do rodného domu slávneho zakladateľa psychoanalýzy – Sigmunda Freuda – a otestujeme jeho pohovku. A práve v meste Příbor zoberieme do rúk príbor a dozvieme sa tiež, akú surovinu odtiaľ exportovali aj do Levoče či Prešova! Po obede nás čaká ešte jeden rodný dom, no tentoraz slávneho hudobného skladateľa, Leoša Janáčka. O ňom budeme počuť aj pri prechádzke na impozantný hrad Hukvaldy. Nocľah strategicky zvolíme v Kopřivnici preslávenej výrobou vozidiel Tatra. Múzeum venované výrobe nákladiakov tejto značky po raňajkách navštívime. Po obede už budeme ochutnávať ďalšiu lokálnu gastronomickú atrakciu, ktorou sú Štramberské uši. Dozvieme sa povesť o tom, prečo a od kedy sa vlastne v Štramberku pečú. Navštívime tiež Štramberský hrad s jeho slávnou vežou Trúbou a ak nám ešte zostane chvíľa, poprechádzame sa po historickom námestí tohto „Valašského betlehema“.

Ubytovanie: 1. noc vo Frýdku-Místku v 4**** hoteli, 2. noc v Kopřivnici v 4**** hoteli.

Strava: V cene ubytovania máme raňajky a večere.

Doprava: Pohodlným, klimatizovaným autobusom vypraveným z Trenčína.

Wikipedia - Múzeum TatraCena zájazdu: 189 € pre všetky vekové kategórie (na 2-lôžkovej izbe). Doplatok pri 1 osobe na izbe: 68 € (2 noci na samostatnej izbe). Môžete tiež súhlasiť s ubytovaním s inou samostatne prihlásenou osobou.
Príplatok za prednostný výber sedadla:
10 € osoba.

Ceny vstupného:
Frýdek-Místek Múzeum Beskýd: dospelý = 4 €, dôchodca nad 65 r. = 3 €, ZŤP, ZŤP/S = 2 €. ChleboviceMúzeum včelárstva: dospelý = 2,50 €, dôchodca, ZŤP, ZŤP/S = 2 €. Staříč Arborétum u Holubů: os. = 4,50 €. Frýdek-Místek Marlenka: dospelý = 8 €, ZŤP, ZŤP/S = 6 €. Příbor – Rodný dom Sigmunda Freuda: osoba = 1 € + Piaristický kláštor = zdarma. Hukvaldy – Rodný dom Leoša Janáčka = zdarma + Expozícia zeme hradu: dospelý = 1,50 €, dôchodca, ZŤP, ZŤP/S = 1 €. Hrad Hukvaldy: dospelý = 4,50 €, dôchodca nad 65., ZŤP, ZŤP/S = 2,50 €. Kopřivnice – Múzeum Tatra: dospelý = 9,50 €, dôchodca nad 65 r., ZŤP = 7 €, ZŤP/S = zdarma. ŠtramberkŠtramberské uši: osoba = 1 €. Hrad Štramberk: dospelý = 4,50 €, dôch., ZŤP, ZŤP/S = 2 €.
Vstupné celkom: dospelý = 41 €; dôchodca nad 65 r. = 32 €; ZŤP = 29 €; ZŤP/S = 22 €.

Atrakcie nie sú povinné, z organizačných dôvodov však vstupné vyberáme vopred pri platbe za zájazd.

Wikipedia - Štramberské ušiV cene je: pohodlné cestovanie klimatizovaným autobusom, ubytovanie s polpenziou, organizácia, sprievodcovské služby a DPH. V cene nie je vstupné na atrakcie, poistenie (môžete si ho doobjednať) a strava nad rámec polpenzie (čas na obed je samozrejmosťou).

Organizátor zájazdu CK IRENE je poistená proti insolventnosti: certifikát TU.

Stretneme sa v piatok o 7:30 na autobusovej stanici v Trenčíne. Návrat do Trenčína v nedeľu na 19:30 hod. Cestu z Bratislavy do Trenčína vieme zabezpečiť. Klienti, ktorí budú cestovať vlakom z Trenčína do Bratislavy, ich návrat je plánovaný na nedeľu 21:05 hod.

Sprevádza: Irena Chrapanová.

Počasie vo Frýdku-Místku: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa: môžete TU.

Už sme realizovali:
ROŽNOV POD RADHOŠTĚM – Vianočný jarmok a krásy Valašska, 15.12.-16.12.2018, víkend

Wikipedia - Hrad Hukvaldy

BRATISLAVA – 6. vychádzka, 26.5.2024, nedeľa

22. Máj 2024 - LIBER asistent  
Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

Wikipedia Franz Liszt - výrezBratislava ako mesto s rozmanitou kultúrnou minulosťou porodila a vychovala viacerých velikánov. Len malá časť z nich však ostala rodisku verná po celý život. No aj tí, ktorí Bratislavu opustili, aby prerazili vo svete, si so sebou odniesli jej pozitívny formujúci vplyv. O tom sa presvedčíme, keď sa vydáme po stopách zaujímavých osobností… Nositeľ Nobelovej ceny študoval na Kostolnej ulici… Goetheho učiteľ a praotec turbíny sa narodili na Michalskej ulici… Na Dunajskej ulici pôsobil vynálezca legendárneho šachového automatu… Okrem vedcov a vynálezcov uzreli svetlo sveta v Bratislave aj mnohé osobnosti hudby, napríklad dvorný gitarista uhorskej kráľovnej Karolíny Augusty, zakladateľ modernej klavírnej hry či veľký priateľ klavírneho virtuóza Franza Liszta. Na katolíckom gymnáziu na Klariskej ulici študovalo niekoľko výnimočných umeleckých zjavov, medzi nimi aj kodifikátor prvého uceleného tanečného písma. Možno už tušíte, o koho ide. A či je Vaše tušenie správne, to si budete môcť overiť na vychádzke ;-) A ako bonus sa zastavíme pri bronzovej buste benediktína Floriána.

Cena vychádzky (príspevok na hrošíka):
4,50 € osoba; 5 € menej ako 24 hod. pred vychádzkou; zdarma držiteľ permanentky a dieťa do 15 rokov.

Stretneme sa o 10:00 a o 14:00 hod. na Primaciálnom námestí pri studni. Vychádzku ukončíme o 12:00 a o 16:00. Môžete si vybrať čas.

Sprevádza: Jana Gašparíková.

Počasie v Bratislave: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa môžete TU. Do prihlášky na Vami vybraný čas napíšte číslo permanentky a počet osôb, za ktoré platíte. Kto nemá permanentku, môže zaplatiť bankovým prevodom. Vychádzka sa uskutoční určite.

Objednať si zasielanie sms informácií o vychádzkach: môžete TU.

Permanentku si môžete objednať vyplnením prihlášky TU.

Wikipedia Tuerkischer schachspieler racknitz

Stránka 1 z 8812345102030...Posledná »