SRÍ LANKA – perla oceánu :-)

9. Február 2010 - Irena Chrapanová  , Zaradené pod SRÍ LANKA, VÝLETY AKTUÁLNE

“Raj na zemi neexistuje až na nepatrné výnimky” – Jean Renoir

Srí Lanka - Kogalla pláž so slnečníkomZápisky z expedície po Srí Lanke 17.11. – 3.12.2004
doplnené po ceste 14.11. – 27.11.2011:

Napriek tomu, že fotografie z južnej oblasti (Koggala a Galle) sú vzhľadom na prírodnú katastrofu z 26.12.2004 už minulosťou, dravá Srí Lanská príroda a húževnatý národ dokázali obnoviť zničenú nádheru tejto exotickej krajiny :-) .

Srí Lanka v kocke

Hlavné mesto: Colombo, Kotte (legislatíva a súd)
Rozloha: 65.610 km2
Počet obyvateľov: 21 miliónov
Úradný jazyk: sinhalčina, tamilčina, angličtina
Náboženstvo: budhizmus, hinduizmus, kresťanstvo, islam
Zemepisná poloha: ostrov Cejlón v Indickom oceáne
Rozmery ostrova: cca S – J 400 km a Z – V 200 km
Vzdialenosť od Indie: cca 30 km južne, Adamov most
Vzdialenosť od rovníka: cca 6 stupňov severne
Podnebie: tropické, miestami subtropické aj mierne
Mena: srílanská rupia, LKR alebo Rs, má 100 centov
Časový posun: + 4,5 h. k CET (zimný čas), +3,5 (leto)

Srí Lanka v zastávkach

Ambalangoda – múzeum, výrobňa a predajňa tradičných masiek a sôch
Anuradhapura – bývalé sídelné mesto kráľov, stupa, chrám, strom, opice
Colombo – hlavné mesto a letisko Bandaranaiake International (CMB)
Dambulla - staré jaskynné chrámy so sochami a maľbami, opice
Galle – baroková holandská pevnosť, maják, prístav, drahokamy, trh
Kandy – botanická záhrada, biely Budha, chrám, tanečná šou, slony
Kegalla – malé múzeum slonov, vozenie sa na slonoch, slonia sprcha
Koggala – jazero, škoricový ostrov, korytnačia farma, rybári na bydlách
Nuwara Eliya – najvyššie položené mesto, anglické baroko, golf, dostihy, park
Pinnawela – sloní sirotinec, kŕmenie a kúpanie slonov (v rieke Maha Oya)
Polonnaruwa – bývalé  hl. mesto kráľov., múzeum, Budhovia v skale, opice
Ramboda – vodopády, čajové plantáže a fabriky, nádherné výhľady
Ratnapura – tradičná ťažba drahokamov, múzeum s predajňou a trh
Sigiriya – 150 m vysoká Levia skala so zvyškami mesta, maľby žien
Sinharaja – dažďový prales, vodopády, jazero, pijavice (vstup pešo)
Telwatta – pamätník najväčšej železničnej katastrofy sveta, ostrov-chrám
Unawatuna - prekrásna piesčitá pláž v zátoke v blízkosti Galle, diskotéka
Yala National Park – prírodná rezervácia, Slonia skala (vstup s džípmi)

Srí Lanka v heslách

Srí Lanka - Kogalla aloe vera“slnko“ – Je skutočne rovníkové. Opaľuje ešte viac, ako by človek dúfal. Prvé dva dni je potrebný krém so silným faktorom, ale aj keby vám pokožka sčervenala, domorodci vám vedia zohnať 100 %-nú záchranu - prírodný produkt, ktorý niektorým srílančanom rastie doma v záhrade – aloe vera. Keď vám dužinou z živej rastliny potrú červené miesta, do rána vám zhnednú. Dá sa tu zakúpiť aj hotový gél.

„voda“ – Všetky brehy ostrova omýva Indický oceán. Je veľmi teplý a na niektorých miestach sú také veľké vlny, že v nich môže človek stáť a nechať sa nimi masírovať. Keď si chcete zaplávať, treba spravidla prekonať prvé tri vlny a za nimi už je potom oceán pokojný, čistý a nekonečný.

„vzduch“ – Má príjemnú vlhkosť, je stopercentne čistý a okrášľuje pleť rovnako dobre ako láska a radosť.

Srí Lanka - Kogalla pláž„pláže“ – Hebké, piesčité a veľmi veľmi teplé. Cez deň sa po nich naboso chodí len ťažko a bez uteráka si do piesku neľahnete. V noci po nich behajú kraby. Tie sú ale plaché a na ľudí neútočia. Domorodci po jednom drinku tvrdia, že hryzú len bielych. Majú zmysel pre humor :-) . Pri troške šťastia môžete po západe slnka uvidieť aj korytnačku.

„korytnačky“ – Už nie je veľa miest na svete, kam chodia morské korytnačky klásť vajíčka. Na Srí Lanku vraj chodí „všetkých sedem druhov“. A ľudia im tu pomáhajú. Zriaďujú pre ne skromné farmy, do ktorých prenášajú vajíčka po nakladení, aby ich čo najviac uchránili pred prirodzenými škodcami. Po vyliahnutí umiestňujú malé korytnačky do nádrží s vodou a až keď dosiahnu bezpečnej veľkosti, púšťajú ich do oceánu. Ich starostlivosť je priam dojemná.

Srí Lanka - Anuradhapura ženy v sárí„ľudia“ – Najusmievavejší na svete. Radi hrajú na bubny, spievajú, tancujú, nikam sa neponáhľajú a majú čas na seba navzájom aj na vás. Dá sa s nimi dohovoriť po anglicky, niekedy aj po nemecky a po rusky.

„oblečenie“ – Ešte veľa žien nosí štýlové šaty (sárí) v prekrásnych farbách a veľmi im to svedčí. Tradičným oblečením mužov je sukňa uviazaná na bruchu na uzol a košeľa s krátkym rukávom. Vedia sa však obliecť aj ako Európania.

„rybári“ – Takmer každý, kto žije na pobreží, je aj rybárom. Tí najchudší lovia len pomocou prútov. V oblastiach s veľkými vlnami si upevňujú ďalej od brehu drevené bidlá, na ktorých sedia, aby ich vlny neodniesli k brehu. Bohatší rybári lovia z lodí.

Srí Lanka - Kogalla stánok s ovocím„rybárčenie“ – Je najčastejšou obživou obyvateľov ostrova a dodáva pobrežiam akčnú atmosféru. Keď zapadne slnko, môžete pozorovať na vode množstvo svetielok, ako keby v diaľke viedla autostráda. To ale celú noc plávajú rybárske člny na miesta, kde ráno – pred úsvitom – lovia svoju korisť. Pokrmy z takto čerstvo nachytaných rýb sa ani nedajú porovnávať s mrazenými potvorami z našich supermarketov.

„ovocie“ – Exotika a raj. Najchutnejšie sú ananásy, ktoré sa dajú konzumovať surové a sú úžasne sladké a jemné. Zoznámite sa aj so skutočnou chuťou banánu, ktorý dozrel na strome a nie v kamióne a môžete ochutnať aj červený banán. Ovocie je najlepšie kupovať v samostatných stánkoch veľkých ako naše PNS. Často sú otvorené nonstop, lebo majiteľovi sa neoplatí všetko odnášať a zasa prinášať. Nečudujte sa, keď vám aj tie najlepšie lahôdky budú baliť do novinového papiera, nič lepšie asi nemajú.

Srí Lanka - Kogalla kokos s limonádou„vegetácia“ Je bujná a hojná. Ľahko objavíte čajové, ryžové alebo kaučukové plantáže. A uvidíte palmy so žltým kokosom, ktorý ukrýva akúsi domácu limonádu. Okrem paliem sa tu rovnako dobre darí aj orchideám.

„strava“ – Nielenže tu rastie veľa druhov korenia, oni ich aj veľa druhov používajú pri príprave jedla. Hotely už vedia, že pre Európanov nemajú variť tak štipľavo, ako pre domorodcov, ale v reštaurácii sa treba dohovoriť vopred. Slíže s chilli korením, ktoré tu papkajú dvojročné deti namiesto čokolády, by vám mohli ľahko vohnať do očí slzy. Napriek tejto úchylke je však jedlo mimoriadne chutné, predovšetkým kura s ryžou, všetky druhy rýb a opekané kraby. Budhisti mäso z veľkých zvierat nejedia, ale pripraviť ho vedia dobre.

Srí Lanka - Kandy orchideje„stolovanie“ – Pre cudzincov prestierajú príbory, ale sami jedia väčšinou rukami aj v najslušnejšej reštaurácii. Kedykoľvek sa k nim môžete pridať a po jedle vám automaticky prinesú misku s vodou na umytie rúk.

„príroda“ – Je ešte vždy divoká a neskrotená, plná exotických zvierat. V záhrade za domom môžete na palmách pozorovať opice a v rieke vidieť krokodíla. Pred jašteričkami a hmyzom vás v noci ochránia dômyselné dymové špirály. Ľudia sú tu veľmi spätí s prírodou a vážia si aj zdanlivo nepodstatné veci. Keď napríklad dievča dostane prvýkrát menštruáciu, rodina usporiada na jeho počesť veľkú oslavu. Panenstvo je tu ešte vždy podmienkou sobáša.

„drahokamy“ – Je možné vidieť ako ich ťažia aj ako ich opracúvajú a tiež ako vám z nich vyrobia šperk podľa vášho želania. Keby táto úrodná krajina nebola tak dlho anglickou kolóniou, bola by už dávno bohatšia ako celá Európa.

Srí Lanka - Pinnewala sloní sirotinec„slony“ – Zhromažďujú ich do rezervácií, lebo tieto zvieratá majú obrovskú spotrebu dreva a doslova planírujú okolie. Kedysi ich používali aj na ťažké práce a dodnes ich vedia výborne cvičiť a predvádzať turistom. Povoziť sa na slonovi je menej nebezpečné ako na koni, lebo je rozumnejší, ohľaduplnejší a pokojnejší. A napriek tomu takáto fotka má pre nás ešte vždy väčšiu cenu.

„budhizmus“ – Je tu najrozšírenejšie náboženstvo. Tak ako kresťania uctievajú Ježiša Krista, budhisti uctievajú Gautama Buddhu. Jeho sochy v nadživotnej veľkosti je možné vidieť vytesané do skaly alebo vyrobené z dreva či z kovu a natreté bielou alebo zlatou farbou. Fotiť sa s Buddhom nie je zdvorilé, lebo sa tým človek snaží robiť rovným alebo dôležitejším od boha. Do chrámov a na sväté miesta treba vstupovať bosí. Vo veľkých mestách si topánky môžete odložiť v šatni na topánky pri vchode do chrámu. Tu sa tiež dajú kúpiť živé kvety, ktoré vnútri chrámu kladiete postupne na oltár a v duchu vyslovujete svoje želania.

Srí Lanka - súsošie narodenia Budhu„mnísi“ – Budhistickí mnísi sa obliekajú do oranžovej látky a sú najváženejšími občanmi ostrova. Dokonca aj prvé dve miesta v autobuse sú rezervované pre mníchov a až nasledujúce dve pre tehotné ženy. Keď zomrie obyčajný človek, zavesia cez cestu biele trojuholníkové vlajočky, keď zomrie mních, zavesia žlté.

„školy“ – V školách vyučujú mnísi. Deti chodia do školy v bielych rovnošatách. Učia sa tri reči – sinhalčinu (reč budhistov), tamilčinu (reč hinduistov) a angličtinu (reč bývalých kolonizátorov). Školská dochádzka začína v 6-tich rokoch dvojročnou prípravkou. Po nej nasleduje desaťročná škola. Je možné pokračovať v štúdiu na vysokej škole, ktorá už nie je povinná.

„doprava“ – Dávajte veľký pozor pri prechádzaní cez cestu. Jazdí sa vľavo! Takže treba postupovať presne opačne, než ako sme navyknutí. Najskôr pozrieť doprava a až potom doľava. Po menej frekventovaných cestách chodia všetky vozy uprostred, aby nezrážali chodcov a cyklistov, ktorí chodia po krajniciach. Až keď už sú si dve autá veľmi blízko, vyhnú sa sebe za hlasitého trúbenia. Nemajte však stres. Tu po sebe vodiči netrúbia, aby si vynadali, ale aby sa o sebe vzájomne informovali. Je to prejav záujmu a nie arogancie, ako sme zvyklí doma. Tiež sa netreba desiť z toho, že vodiči predbiehajú aj v neprehľadných zákrutách. Práve trúbením si takéto manévre umožňujú.

Srí Lanka - Anuradhapura tuk-tuk a chrám„taxi“ – Premávajú tu tzv. tuk-tuky, čo sú trojkolky motoricky podobné motorke. Dosahujú max. rýchlosť 80 km / hod., nemajú dvere a zoberú najviac troch pasažierov okrem vodiča.

„nákupy“ – Darčekové predmety zakúpené na pláži sú spravidla lacnejšie ako v obchodoch. Mimoriadne lacné sú ručne vyrábané predmety z dreva a kokosu, mušle vylovené z oceánu a drahokamy (či už voľné alebo v šperkoch). Výborným darčekom sú pravé cejlonské čaje, korenie, krémy, oleje či esencie. Veľmi dobre sa dajú nakúpiť aj látky orientálnych vzorov, plážové sukne a tričká s exotickou potlačou.  

Srí Lanka je znova pripravená ukázať svoju krásu turistom a práve turistický ruch je jednou z foriem pomoci tejto nádhernej krajine!

Svetu mier a “Dovidenia na Srí Lanke” :-)
Irena Chrapanová

Srí Lanka - Yala National park

Komentáre:

14 reakcií to “SRÍ LANKA – perla oceánu :-)”

 1. Pokorná Mária - 2. Marec 2010, 19:11

  Svetu mier a “Dovidenia na Srí Lanke”
  No pekne! Tak najprv namotáte človeka na Japonsko, a potom si tam – len tak, bez výstrahy – potichúčky pridáte Srí Lanku. A čo si má potom s tým počať úbohý klient?
  Nehovoriac o tom, že ešte máte v pláne zopár pekných miest v Európe.
  To aby som išla k astrologičke. Alebo dúfať v mastnú výhru v Lote.

 2. chrapanova - 28. Marec 2010, 11:52

  Milá pani Pokorná,
  Vám by som tú výhru zo srdca želala. No tiež som si istá, že nech si vyberiete ktorúkoľvek krajinu, budete tam šťastná.
  Toto však nie je chvála našich výletov, ale kompliment pre Vás. Ste človek, ktorý dokáže vidieť aj to, čo iní nevidia (nehovorím o WC v Prahe :-) ) a tešiť sa z toho. Keď dokážeme všetci žiť v podobnej úcte a pokore, prestane záležať na počasí aj na mieste, na ktorom sa nachádzame a začneme sa tešiť z toho, čo máme :-) .
  Dovidenia na celom svete… aj vo vesmíre!
  Irena Chrapanová, LIBER

 3. Dagmar Paučová - 12. Júl 2010, 12:25

  Dobrý deň, mala by som záujem dozvedieť sa niečo bližšie o “Dovidenia na Srí Lanke” . Hlavne bližšie o termíne a cene a či je možné sa ešte prihlásiť…
  Ďakujem. Paučová

 4. Beata Cholvadova - 1. August 2011, 12:49

  Pravidelne sledujem Vase stranky,dufajuc,ze slubovany a pripravovany zajazd na Sri Lanku je konecne realitou,ale uz rok je to iba pri sluboch. Mam stale dufat,alebo hladat v inych CK?Dakujem za odpoved.Ch.

 5. chrapanova - 1. August 2011, 13:12

  Dobrý deň, pani Cholvadová,
  ďakujeme za úprimné slová a za Váš záujem. V tomto roku sa Srí Lanka uskutoční určite. Predbežne je plánovaná na druhú polovicu novembra. Sprievodcovia sú rezervovaní, letenky objednané. Len rokovania so Srílanskými hotelmi sú, žiaľ, nekonečné. Tak Vás prosíme o trpezlivosť. Budeme Vás informovať obratom.
  S pozdravom,
  Irena Chrapanová, CK LIBER

 6. Oľga M. - 10. August 2011, 9:48

  Dobrý deň,
  chcela by som sa opýtať koľlko bude približne stáť zájazd na Srí Lanku a koľko dní bude trvať?
  Ďakujem za odpoveď.

 7. chrapanova - 12. August 2011, 0:03

  Pekný dobrý deň všetkým záujemcom o účasť na výlete na Srí Lanku.
  K dnešnému dňu máme rezervované ubytovanie v peknom hotelovom komplexe v Kaggale a tak v najbližších dňoch už budú všetky Vami dopytované informácie na webe. Plánujeme termín 14.11.-26.11.2011 = 13 dní / 10 nocí. Vzhľadom na to, že počet miest bude obmedzený, odporúčame záujemcom vyplniť si predbežnú a do zaplatenia nezáväznú prihlášku, aby sme Vás vedeli včas o všetkom informovať.
  Irena Chrapanová, CK LIBER

 8. Olga Popluharova - 29. August 2011, 16:44

  prihlasujem sa predbezne. Popluharova

 9. Marcela Csicsayová - 31. August 2011, 22:28

  Dobry den,
  chcela by som predbezne nezavazne rezervovat 2 miesta na Sri Lanku v termine 14.11.- 26.11.201. Chcela by som poprosit o info o cene.
  Dakujem

 10. Tomoriová - 28. August 2012, 14:19

  žiaľ, tento rok mám už dovolenku vyčerpanú, chystáte aj na budúci rok 2013 Srí Lanku a aspoň približné termíny, veľmi by som chcela s Vami ísť, prečítala som si na vašej stránke o Srí Lanke, páčilo sa mi to , dúfam, že sa mi tam podarí sa dostať a našla som vo Vašich slovách pokoru a úctu, je to zvláštne nezvyknem takto písať…

 11. chrapanova - 17. Október 2012, 5:55

  Pekný dobrý deň, pani Tomoriová, ďakujeme za Váš záujem pridať sa k nám.
  Na budúci rok chystáme Srí Lanku približne v troch termínoch: na prelome marca a apríla, na prelome júla a augusta a na prelome novembra a decembra. Tá jarná by mala byť aj s možnosťou pobytu na Maledivách, tá letná poznávacia a tá jesenná relaxačná. Teším sa na stretnutie s Vami !!!
  Irena Chrapanová, CK LIBER

 12. GERTA PERGLOVÁ - 15. Január 2015, 12:08

  MOJE MILÁ – JE MOC PŘÍJEMNÉ SE SETKAT TAKHLE KRÁSNĚ – přes SRI LANKU . BYLA kouzelná A VŠEM JI DOPORUČUJI . ZDRAVÍ G.P

 13. Katarína Dugovičová - 1. December 2016, 14:35

  Včera som sa vrátila zo zájazdu na Srí Lanke – som NADŠENÁ!!, zatiaľ moja najlepšia dovolenka; ešte raz chcem poďakovať pani Chrapáňovej za výborne zorganizovaný zájazd, vrátane kvalitných sprievodcovských služieb a ako bonus bol aj veľmi dobrý kolektív účastníkov, takže 1********

 14. chrapanova - 2. December 2016, 5:48

  Veľmi pekne ďakujeme za pochvalu, pani Dugovičová.
  Bola radosť sprevádzať takú šťastnú skupinu, akou bola tá Vaša :-) Všetko sme videli, všetko zažili, ochutnali, vyfotografovali. A ešte aj to podľa predpovedí nedobré počasie bolo v realite na 1 s * ;-) Chrapanová, LIBER