CARNUNTUM – po stopách starých Rimanov, 8.9.2012, sobota

4. September 2012 - Irena Chrapanová  , Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

Pohanska branaVydáme sa na  miesta spojené s históriou Rimanov, ktorí v časoch rozkvetu svojej ríše prišli až k Dunaju, kde budovali svoje tábory. Uvidíme najväčšie rímske vykopávky v strednej Európe a porozprávame sa o histórii hlavného mesta rímskej provincie Panónia, ktoré sa volalo Carnuntum. Jeho založenie  môžeme určiť rokom 6 n. l., kedy neskorší cisár Tiberius zriadil opevnený zimný tábor légií. Najväčší rozmach mesto dosiahlo v  3. stor. n. l. a malo plochu cca 10 km2 !!! Dodnes sa odkrylo iba 0,5 % z jeho rozlohy. Koncom 1. stor. n. l. sa v priestore dnešnej obce Petronell-Carnuntum rozvinulo civilné mesto a centrum. Čaká nás prehliadka tohto mesta, zvyškov amfiteátrov (vojenský a civilný) a dokonalá ukážka spôsobu života starých Rimanov (rímske školy, hry, pokrmy, bývanie atď.) Moderné múzeum Carnuntinum v kúpeľnom meste Bad Deutsch-Altenburg nás prenesie do mesta Carnuntum na začiatku nášho letopočtu. Pozrieme si tu výstavu Obrazy bohov – obrazy ľudí, ktorá sa zaoberá bohmi a najmä kultom boha Mitrasa, obľúbeného u rímskej armády. Zastávku plánujeme aj pri jedinečnej Pohanskej bráne.

Cena výletu: 17,50 € pre všetky vekové kategórie.
Príplatok za prednostný výber sedadla: 3,00 € osoba.

Ceny atrakcií:
- Múzeum v prírode Petronell-Carnuntum +
Amfiteáter Bad Deutsch-Altenburg + Museum Carnuntinum Bad Deutsch-Altenburg: 10,00 € dospelý; 5,00 € dieťa 11 – 14 rokov, zdarma dieťa do 10 rokov v sprievode zákonného zástupcu; 8,00 € skupina nad 20 osôb.
Atrakcie nie sú povinné, ale z organizačných dôvodov vyberáme vstupné vopred.

V cene výletu je pohodlné cestovanie luxusným autobusom, organizácia, sprievodcovské služby po celý čas výletu a DPH. V cene výletu nie je vstupné, poistenie (môžete si ho doobjednať) a strava (čas na obed je samozrejmosťou – zabezpečíme rezerváciu).

Stretneme sa o 9:30 hod. na parkovisku pri Istropolise (Trnavské Mýto). Návrat plánujeme na 17:30 hod.

Sprevádza: Zuzana Kutlíková.

Počasie v neďalekej Viedni: môžete  pozrieť TU.

Prihlásiť sa: môžete TU.

Carnuntum 2011 IMG_8298

Komentáre: