OSTRIHOM a VISEGRÁD – bazilika, hrad a kompou do Nagymarosu, 9.4.2016, sobota

14. Marec 2016 - warderova  , Zaradené pod VÝLETY AKTUÁLNE

Wikipedia - Ostrihom, jar 2

Dunaj spája krásne miesta a dáva vyniknúť stavbám na jeho brehoch. Ostrihomská bazilika (Katedrála Panny Márie a sv. Vojtecha) je 1 z nich. Pohľad na ňu zo Štúrova od päty Mosta Márie Valérie je veľmi vyhľadávaný. Táto klasicistická bazilika z 19. storočia je najväčšou v Maďarsku, 3. najväčšou v Európe a 18. vo svete. Nachádza sa v nej najväčší oltárny obraz na svete namaľovaný na jednom plátne. Postavená bola podľa vzoru Baziliky sv. Petra a Pavla v Ríme aj na podnet slovenského arcibiskupa Alexandra Rudnaya v rokoch 1822-1869. Spomenieme tu aj 1. uhorského kráľa, sv. Štefana, ktorý sa v Ostrihome narodil! Ďalej povedú naše kroky na “vzdušný hrad” Visegrád. Stojí nad najužším úsekom Dunaja v pohorí Pillis. Vybudoval ho Belo IV. na základoch rímskeho a slovanského hradiska.Výhľad z neho je impozantný. Svoju slávu prežíval v stredoveku v čase Arpádovcov, Anjouovcov, Žigmunda Luxemburského a Mateja Korvína. V r. 1335 sa tu stretol uhorský, poľský a český kráľ a nezávisle od Viedne a západu tu uzavreli spojeneckú dohodu. Udalosť pripomína Panoptikum na hrade. Prezidenti Československa, Maďarska a Poľska r. 1991 nadviazali na túto tradíciu :-) Cestou z hradu navštívime kompou oproti ležiaci Nagymaros, obec preslávenú nedostavaným vodným dielom.

Cena výletu: 27 € všetky vekové kategórie.
Príplatok za prednostný výber sedadla: 3 € osoba.

Ceny vstupného:
- Ostrihomská bazilika, kombinovaný lístok (krypta, veža, panoráma): dospelý = 5 €; dôchodca, študent = 3,50 €; rodinné vstupné (2 dospelí + 1 dieťa) = 10,50 € + 2 € každé ďalšie dieťa v rodine;
- Visegrád, kráľovský palác: dospelý = 4 €; dôchodca (62-70), študent a dieťa (6-26) = 2 €; dôchodca (nad 70), dieťa do 6 r., ZŤP = zdarma;
- Kompa, spiatočný lístok: dospelý = 1,50 €; dôchodca, študent a dieťa (6-26) = 1 €; dôchodca (nad 65), dieťa do 6 r. = zdarma.
Atrakcie nie sú povinné, z organizačných dôvodov však vstupné vyberáme vopred pri platbe za výlet.

V cene výletu je pohodlné cestovanie klimatizovaným autobusom, organizácia, sprievodcovské služby a DPH. V cene výletu nie je vstupné, poistenie (môžete si ho doobjednať) a strava (čas na obed je samozrejmosťou).

Stretneme sa o 7:00 hod. na parkovisku pri Istropolise (Trnavské mýto). Návrat plánujeme na 20:30 hod. Bude možný nástup a výstup aj v Nitre (stretnutie o 8:15 hod. a návrat o 19:15 hod.).

Sprevádza: Árpád Korpás.

Počasie v neďalekom Štúrove: môžete pozrieť TU.

Prihlásiť sa: môžete TU.

Už sme realizovali:
VISEGRÁD a SZENTENDRE – hrad a skanzen, 19.7.2014, sobota
ŠTÚROVO a DOBOGÓKŐ – Ostrihom, Visegrád, Szentendre, 14.6.-15.6.2014, víkend

Wikipedia - Vyšehrad

Komentáre: